7 powodów dla których warto pójść do teatru

Jeszcze kilkanaście lat temu teatry cieszyły się dużą popularnością. Rodziny wybierały taki sposób na rozrywkę i zbliżenie się do sztuki w weekendowe wieczory, a dzieci czuły wyższość tej instancji nad kinem i efektami specjalnymi. Jednak – jak wszystko w przyrodzie się zmienia, tak i zmieniły się nasze powody do odwiedzania tego miejsca. Być może do teatru chodzi nieco mniej osób, ale i argumenty za spędzeniem czasu w tym miejscu są też inne niż przed laty. Oto powody, które według naszej redakcji przekonują współczesnego widza do pójścia do teatru.

Po 1. Akcja dzieje się na żywo

W kinie czy w telewizorze widzimy akcje, która była nagrywana przez tygodnie, sceny, które były tak długo powtarzane, aż zadowoliły reżysera i producentów. Dodatkowe efekty specjalne, poprawianie aktorów komputerowo. To wszystko robi wrażenie, ale nie takie jak oglądanie aktorów na żywo! W ten sposób to samo dzieło może być przedstawione w różny sposób – nie zawsze aktorom udaje się powtórzyć spektakl w dokładnie taki sam sposób. Poza tym drobne błędy, pomylenie się w dialogu – lekka adrenalina na scenie przekłada się na widzów, którzy razem z artystami przeżywają to, co dzieje się na deskach teatru.

Po 2. Nie zawsze ta sama interpretacja

Czy „Romeo i Julia” może być przedstawiona na kilka różnych sposobów? Oczywiście – wszystko zależy od wizji reżysera, pomysłowości scenarzysty i energii samych aktorów. Dlatego dzieła literackie, które do tej pory graliśmy w głowie, możemy zobaczyć w świeżej i nietypowej odsłonie na deskach teatru.

Po 3. Relacja aktora z publicznością

Magią teatru jest relacja w jaką aktor wchodzi z uczestnikami sztuki. Nawiązując z nimi kontakt – czy pośredni, przekazując swoje emocje, które przechodzą na widza czy nawet bezpośrednio – zachęcając do zagrania scen, rozmowy czy wyrażania radości, smutku czy nawet oburzenia. Z takim kontaktem spotkamy się wyłącznie w teatrze, na próżno szukać go w kinie czy w domu przed telewizorem..

Po 4. Znajdziesz tu kulturę, której brakuje w kinie

Teatr cały czas kojarzy nam się z miejscem wyższej kultury. Osoby, które przychodzą na sztukę same przygotowują się, jakby szły odwiedzić kogoś specjalnego. Garnitury, suknie, galowe ubranie to niemal norma w każdym takim miejscu, ale i kultura objawia się podczas sztuki. Nikt nie pomyśli o tym, by położyć nogi na siedzeniach naprzeciwko. Jedzenie czy gorliwe dyskusje podczas oglądania również są niedopuszczalne – wszystko to, by oddać się przeżywaniu emocji, jakie zapewnia nam teatr.

Po 5. Szeroki wybór dzieł

Teatr oferuje zawsze szeroki wybór repertuaru – dramaty, komedie, balet, opera. W dodatku różne dzieła są przedstawiane na różne sposoby. Dlatego idąc do teatru, każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Bo sztuka jest tworzona dla dowolnego widza, a nie tylko wybranej grupy.

Po 6. Ukazuje prawdziwe emocje

Chociaż i tak każdy powie, że łzy, śmiech czy smutek aktorów to tylko gra. Ale nie – są to prawdziwe emocje, które pokazując nam – widzom, zarażają. Nie raz spotkaliśmy się z reakcjami publiczności, która długo przeżywała to, co widziała. Czy to przejęcie czy rozbawienie. Bo teatr zapewnia nam prawdziwe, niczym nieopakowane emocje.

Po 7. Przecież to rozrywka!

Każda wizyta w teatrze to rozrywka. W dodatku nie byle jaka, bo serwowana nam na żywo, w wersji 3D, podczas której wszystko może się wydarzyć. Aktorzy mogą się roześmiać podczas poważnej sceny, zapomnieć tekstu czy pokazać tę samą sztukę w inny sposób na drugi dzień. W dodatku wizyta w teatrze zaspokoi nasze pragnienia obcowania z kulturą.

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Zobacz również:

Ciekawostki 0 komentarzy

Początki teatru w Polsce

Teatr liturgiczny. Źródła teatru europejskiego Teatr i dramatopisarstwo nigdy nie odgrywały dominującej roli w kulturze polskiej. Niesprawiedliwie jednak i błędne byłoby stwierdzenie, iż dzieje polskiego teatru są nikłe i mało interesujące.

Aktualności 0 komentarzy

PIOTRUŚ PAN – Studio Buffo

Musical „Piotruś Pan” miał swoją światową prapremierę 27 lutego 2000 roku na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie gościł przez 3 sezony i obejrzało go 200 000 widzów. A

na co do teatru? 0 komentarzy

Teatr wg Balcerowicza, czy zmierzamy do katastrofy?

Sztuka Bogajewskiej broni się dobrymi rolami kobiet: Anna Gajewska w roli kobiety sukcesu (Olga), pozornie zdystansowana Masza (w tej roli Agnieszka Warchulska) reagująca histerycznie na życiowe niepowodzenia, spontaniczna Irmina (Anna Szymańczyk) oraz wyrachowana i zdecydowana żona Andrieja – Natasza (Paula Kinaszewska). Każda z nich skupiona jest jednak na odgrywaniu swojej roli, wygłaszaniu monologów czy rzucaniu się na podłogę. Brak tu punktów styczności. Brakuje także przenikania, relacji, naturalnych powiązań jakie wytwarzają się w życiu każdego z nas. I tak marzenia sióstr pozostają niespełnione, a zegar wciąż tyka i przypomina o zbliżającym się upadku… a może jednak…?

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!