7 powodów dla których warto pójść do teatru

Jeszcze kilkanaście lat temu teatry cieszyły się dużą popularnością. Rodziny wybierały taki sposób na rozrywkę i zbliżenie się do sztuki w weekendowe wieczory, a dzieci czuły wyższość tej instancji nad kinem i efektami specjalnymi. Jednak – jak wszystko w przyrodzie się zmienia, tak i zmieniły się nasze powody do odwiedzania tego miejsca. Być może do teatru chodzi nieco mniej osób, ale i argumenty za spędzeniem czasu w tym miejscu są też inne niż przed laty. Oto powody, które według naszej redakcji przekonują współczesnego widza do pójścia do teatru.

Po 1. Akcja dzieje się na żywo

W kinie czy w telewizorze widzimy akcje, która była nagrywana przez tygodnie, sceny, które były tak długo powtarzane, aż zadowoliły reżysera i producentów. Dodatkowe efekty specjalne, poprawianie aktorów komputerowo. To wszystko robi wrażenie, ale nie takie jak oglądanie aktorów na żywo! W ten sposób to samo dzieło może być przedstawione w różny sposób – nie zawsze aktorom udaje się powtórzyć spektakl w dokładnie taki sam sposób. Poza tym drobne błędy, pomylenie się w dialogu – lekka adrenalina na scenie przekłada się na widzów, którzy razem z artystami przeżywają to, co dzieje się na deskach teatru.

Po 2. Nie zawsze ta sama interpretacja

Czy „Romeo i Julia” może być przedstawiona na kilka różnych sposobów? Oczywiście – wszystko zależy od wizji reżysera, pomysłowości scenarzysty i energii samych aktorów. Dlatego dzieła literackie, które do tej pory graliśmy w głowie, możemy zobaczyć w świeżej i nietypowej odsłonie na deskach teatru.

Po 3. Relacja aktora z publicznością

Magią teatru jest relacja w jaką aktor wchodzi z uczestnikami sztuki. Nawiązując z nimi kontakt – czy pośredni, przekazując swoje emocje, które przechodzą na widza czy nawet bezpośrednio – zachęcając do zagrania scen, rozmowy czy wyrażania radości, smutku czy nawet oburzenia. Z takim kontaktem spotkamy się wyłącznie w teatrze, na próżno szukać go w kinie czy w domu przed telewizorem..

Po 4. Znajdziesz tu kulturę, której brakuje w kinie

Teatr cały czas kojarzy nam się z miejscem wyższej kultury. Osoby, które przychodzą na sztukę same przygotowują się, jakby szły odwiedzić kogoś specjalnego. Garnitury, suknie, galowe ubranie to niemal norma w każdym takim miejscu, ale i kultura objawia się podczas sztuki. Nikt nie pomyśli o tym, by położyć nogi na siedzeniach naprzeciwko. Jedzenie czy gorliwe dyskusje podczas oglądania również są niedopuszczalne – wszystko to, by oddać się przeżywaniu emocji, jakie zapewnia nam teatr.

Po 5. Szeroki wybór dzieł

Teatr oferuje zawsze szeroki wybór repertuaru – dramaty, komedie, balet, opera. W dodatku różne dzieła są przedstawiane na różne sposoby. Dlatego idąc do teatru, każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Bo sztuka jest tworzona dla dowolnego widza, a nie tylko wybranej grupy.

Po 6. Ukazuje prawdziwe emocje

Chociaż i tak każdy powie, że łzy, śmiech czy smutek aktorów to tylko gra. Ale nie – są to prawdziwe emocje, które pokazując nam – widzom, zarażają. Nie raz spotkaliśmy się z reakcjami publiczności, która długo przeżywała to, co widziała. Czy to przejęcie czy rozbawienie. Bo teatr zapewnia nam prawdziwe, niczym nieopakowane emocje.

Po 7. Przecież to rozrywka!

Każda wizyta w teatrze to rozrywka. W dodatku nie byle jaka, bo serwowana nam na żywo, w wersji 3D, podczas której wszystko może się wydarzyć. Aktorzy mogą się roześmiać podczas poważnej sceny, zapomnieć tekstu czy pokazać tę samą sztukę w inny sposób na drugi dzień. W dodatku wizyta w teatrze zaspokoi nasze pragnienia obcowania z kulturą.

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Zobacz również:

na co do teatru? 0 komentarzy

“Szczekające psy” ponownie w Teatrze TrzyRzecze

Portret wielkomiejskich karierowiczów umiejscowiony w latach ’90 w Londynie, w niczym nie odbiega od dzisiejszego krajobrazu Warszawy. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu 30-letniej Alex, która próbuje rozwiązać sprawy mieszkaniowe ze

Aktualności 0 komentarzy

Di, Viv i Rose. Porusza, bawi, zastanawia!

“Kiedyś myślałam, że dorastanie razem to nic więcej niż rośnięcie obok siebie, ale teraz wiem, że to, jak rośniesz, w którą stronę – zależy od ludzi, którzy rosną razem z

Wydarzenia 0 komentarzy

Festiwalowy październik dla dzieci i młodzieży

W dniach 3 – 14 października, w Warszawie odbędzie się XIX edycja festiwalu teatralnego „Korczak” dla dzieci i młodzieży. W programie przewidziane jest wiele atrakcji w postaci warsztatów, konkursów, zabaw i pokazów polskich oraz zagranicznych przedstawień. Sztuki poruszać będą ponadczasowe tematy, z którymi młodzież będzie miała okazję się utożsamić.

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!