Absolwent, czyli bunt w Teatrze Dramatycznym

Zacznę od tego, że spektakl Absolwent ten jest praktycznie dla osób z każdego pokolenia. Kto z nas nie pamięta czasów buntu? Chęci robienia rzeczy, których dusza rzewnie zapragnie. Ben jest świetnym przykładem, że skończenie studiów na najlepszej uczelni, posiadanie wspaniałej rodziny, pieniędzy nie zawsze jest równoważne całkowitemu szczęściu. Wiele czynników warunkuje nasze samopoczucie i każdy w gruncie rzeczy ma potrzebę przeżycia czegoś ,,więcej”.

Witajcie w Ameryce, w szalonych latach 60., w których to tle rozkwita pop kultura, tworzą się kręgi hippisów oraz ma miejsce rewolucja seksualna i rozpowszechnienie narkotyków.

Spektakl Absolwent - Teatr Dramatyczny

Adaptacja

„Absolwent”  Terry’ego Johnsona powstał na podstawie powieści Charlesa Webba oraz scenariusza filmowego Caldera Willinghama i Bucka Henry’ego. Dla Teatru Dramatycznego przetłumaczył ją Jacek Poniedziałek.

Film Absolwent  z roku 1967 z Dustinem Hoffmanem,  Anne Bancroft  i Katharine Ross zapewne pamiętacie wy albo wasi rodzice. Jeśli nie to jest idealna okazja do zapoznania się zarówno z książką, filmem, jak i spektaklem. Sztuka swoją premierę miała w Londynie oraz na Broadwayu i podbiła serca wielu widzów.

Spektakl Absolwent - Teatr Dramatyczny

Relacje między bohaterami

Sztuka Absolwent oddaje znacznie więcej niż film, a więzi między bohaterami są ukazane bardzo realnie i intymnie. Oglądając spektakl czujemy, jak byśmy należeli do ich bliskich. Chce się aż skarcić Beniamina za jego lekkomyślność i powiedzieć komuś o jego romansie z mężatką, a jednocześnie przyjaciółką rodziny.

Pani Robinson (bo tak właściwie zwracją się do niej wszystko włącznie z Benem) jest alkoholiczką, kobietą zdesperowaną i żądną przygód, które może jej zapewnić młodszy kochanek. Nie ma najmniejszych skrupułów do zdrady męża, z którym to już dawno się nie kochała.

Uwodzi Bena w spósób bardzo komiczny, czego jesteśmy świadkami już na początku spektaklu Absolwent . Mniej komiczna jest jej relacja z córką, którą to uważa można by rzec za nieudacznicę i kontakty ich nie należą do najlepszych. Beniamin jest rozdarty między miłością do córki Pani Robinson, a pożądaniem względem niej samej. Jak się zakończy ten miłosny trójkąt?

 

v

Absolwent – Lekcja życia

Wybory nie są łatwe. Każdy z nas miał w życiu nie jeden dylemat czy to moralny czy też bardziej przyziemny. Ten spektakl otwiera nam oczy na problemy z którymi zmagamy się na co dzień. Pokazuje nam jak ciężko jest podjąć odpowiednią decyzję, nie krzywdząc przy tym nikogo, a jednocześnie zaspokoić własną potrzebę szczęścia.

Spektakl Absolwent - Teatr Dramatyczny

Co reżyser może powiedzieć o Absolwencie?

Jakub Krofta: Chciałbym przede wszystkim tym spektaklem porozmawiać z widzem o dojrzewaniu do własnego życia, o tym, jak ciężko jest konsekwentnie podążać własną drogą wbrew rodzicom, jak trudno zrezygnować z bezpieczeństwa na rzecz wolności. Sam jestem trochę w sytuacji rodziców głównego bohatera Bena, którzy pragną go ochronić przed życiem. Ale im więcej go chronią, tym więcej mu szkodzą.

Stosunki rodzice-dzieci i dzieci-rodzice to chyba dla mnie najistotniejszy temat sztuki Absolwent. Okazuje się, podobne problemy przerabiano już 50 lat temu. Z drugiej strony to uświadamia widzom, że ciągle żyjemy w świecie przesądów i konwenansów, które utrudniają nam podjęcie decyzji, utrudniają wybory. Wspólnie w zespołem doszliśmy do wniosku, że opowiemy historię z lat 60. bez uwspółcześniania na siłę.


Reżyseria: Jakub Krofta
Przekład: Jacek Poniedziałek
Scenografia: Jan Polivka
Kostiumy: Ilona Binarsch
Muzyka: Vratislav Šrámek
Asystent reżysera: Ewa Słobodzianek

Obsada:
Krzysztof Brzazgoń – Beniamin
Agnieszka Warchulska – Pani Robinson
Krzysztof Dracz – Pan Robinson
Anna Szymańczyk – Elaine
Jolanta Olszewska – Pani Braddock, Striptizerka
Mariusz Drężek – Pan Braddock
Andrzej Blumenfeld – Psychiatra, Pastor, Gość w barze
Piotr Siwkiewicz / Waldemar Barwiński – Recepcjonista, Barman, Carl

Spektakl Absolwent możesz zobaczyć w Teatrze Dramatycznym – kliknij

Absolwent - Recenzja - KochamTeatr.plReviewed by KochamTeatr.pl on.Zacznę od tego, że spektakl ten jest praktycznie dla osób z każdego pokolenia. Kto z nas nie pamięta czasów buntu? Chęci robienia rzeczy, których dusza rzewnie zapragnie. Ben jest świetnym przykładem, że skończenie studiów na najlepszej uczelni, posiadanie wspaniałej rodziny, pieniędzy nie zawsze jest równoważne całkowitemu szczęściu. Wiele czynników warunkuje nasze samopoczucie i każdy w gruncie rzeczy ma potrzebę przeżycia czegoś ,,więcej”. Rating: 5

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Ocena

ocena
5/5

5

Musisz zobaczyć
5
Podsumowanie

Stosunki rodzice-dzieci i dzieci-rodzice to chyba dla mnie najistotniejszy temat tej sztuki. Okazuje się, podobne problemy przerabiano już 50 lat temu. Z drugiej strony to uświadamia widzom, że ciągle żyjemy w świecie przesądów i konwenansów, które utrudniają nam podjęcie decyzji, utrudniają wybory. Wspólnie w zespołem doszliśmy do wniosku, że opowiemy historię z lat 60. bez uwspółcześniania na siłę.

Zobacz również:

Spektakle 0 komentarzy

Premiera Teatru Telewizji!

Sen nocy letniej, cz. 1 Adaptacja jednego z najsłynniejszych dramatów Willliama Shakespeare’a. Spektakl BBC z 2016 roku. Na ateńskim dworze bezlitosny dyktator Theseus planuje swój ślub z Hippolitą, która jest

Aktualności 6 komentarze

Frywolny Fredro, czyli o damach i huzarach słów kilka

Teatr Rampa, „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli damy i huzary” Co może się stać, gdy do pięciu starszych, zaprzysięgłych kawalerów i jednego młodszego, zawita siedem dam? I to nie młodziutkich,

Aktualności 0 komentarzy

Repertuar Teatru WARSawy na listopad – sprawdź!

Sprawdź repertuar Teatru WARSawy! – tutaj Bądź ściągnij pdf:) – tutaj    Teatr WARSawy Teatr Konsekwentny działa w Warszawie jako profesjonalna grupa teatralna od 1997 r. Teatr prowadzi Aldona Machnowska-Góra

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!