“Calliya” w Teatrze Komedia. Warto?

Trzeciego września w teatrze Komedia odbędzie się premiera „Calliya” w reżyserii Małgorzaty Szabłowskiej. Spektakl jest stworzony na podstawie baśni H. CH.  Andersena pt. „Calineczka”, jednakże nie jest on wyłącznie przeznaczony dla młodych widzów. Sama autorka twierdzi: „Jest to dojrzalsza wersja baśni, mająca pokazać historie poszukiwania miłości, której szuka każdy z nas. Zwraca ona również uwagę, iż już sam tytuł sztuki pochodzi z staro-greckiego i oznacza „piękny kwiat”. Ma on charakteryzować postać głównej bohaterki, która jest zdeterminowaną, świadomą swych uczuć i pragnień dziewczyną, a nie małą dziewczynką z baśniowego świata, której mimo spotykających perypetii udaje się odnaleźć ukochanego.

Calliya – Kolarz sceniczny

Caliya Teatr KomediaPrzestawienie ma być kolarzem scenicznym, na którego mają się składać między innymi elementy musicalowe, akrobatyki, tańca, gry aktorskiej, gry świateł a w dodatku ów historia zostaje umieszczona w baśniowym świecie. Ma to być, jak uważają jego twórcy pierwsze takie widowisko w Polsce. Oczaruje zarówno młodą, jaki i tą starszą widownie swą scenografią i choreografią.

Trzeba również dodać, że Małgorzata Szabłowska na zadane pytanie:

„Dlaczego zdecydowałaś się zrealizować widowisko na motywach baśni „Calineczka” H. CH. Andersena?”.

Odpowiada:

Zobaczyłam w „Calineczce” ogromny potencjał na pewien język estetyczny. Dla mnie najistotniejsze było wyzwanie wizualne, jakim może być zamknięcie w czarnym pudełku sceny teatralnej rzeczy, które dzieją się na wodzie, w powietrzu, o różnych porach roku, w ciągu dnia i w nocy.”

Utalentowany zespół

Dla tego też potrzebowała do realizacji swoich estetycznych wizji zespołu działającego w różnych dziedzinach sztuki, którzy byliby w stanie podołać temu zadaniu: Stanisław Syrewicz – muzyka, Anna Hop – choreografka, Olga Skumiał – światło,  Katarzyna Rott – kostiumy. Oni sami dostrzegają potencjał „Calliyi”, jaki daje im wykorzystanie przeróżnych form sztuki.

Anna Hop zauważa: „Każdy członek ekipy jest specjalistą w swojej dziedzinie. Wykorzystujemy różne media – ruch,Calliyamuzykę, światło, scenografię, kostiumy, grę aktorską (…) Niczego nie traktujemy po macoszemu. Każdy też myśli swoją dziedziną sztuki: Gosia obrazem, ja ruchem i emocjami, aktorzy szukają rozwiązań w tekście… Ten mix pomysłów przynosi ciekawe efekty. Gdyby wszyscy mieli to samo spojrzenie, byłoby przewidywalnie i nudno”, natomiast Adam Adamonis twierdzi, że uosobienie zwierząt w „Calliyi” w nie nudny i prawdziwie zrozumiały dla każdego sposób pokazuje nas samych na scenie.

Wykorzystanie talentów artystów z różnych dziedzin sztuki nie tylko ma stworzyć niezapominane widowisko, ale również staje się pewnego rodzaju zwróceniem ku twórczości samego Andersena, który jako pierwszy zaczął przedstawiać swoje wizje – obrazy -, za pomocą kolarzu. Porównywał on, bowiem swoje baśnie do pudełek: „dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza”.

Świat marzeń – warto się tam wybrać!

Małgorzata Szabłowska podjęła niełatwą próbę otwarcia tego pudełka i jak uważa uwolniła z niego konsystencje świata dziecinnych marzeń – pełnych nadziei, której brakuje w dzisiejszym świecie. Dla najmłodszych zostawiła ładne opakowanie w postaci energicznego kolorowego show, a dla tych, którym się wydaje, że są już za starzy by wierzyć w wróżkę-zębuszkę czy świętego Mikołaja umożliwia zajrzenie do środka tego symbolicznego pudełka, w którym widz ma szanse oderwać się od problemów rzeczywistości skażonej niepowodzeniami i powrócić, choć na chwile do świata może i naiwnego, ale pełnego pięknych marzeń i miłości. “Calliya” w Teatrze Komedia zdecydowanie jest w nowym sezonie obowiązkiem!

Bilet na spektakl “Calliya” może kupić tutaj!

O Autorze

Anna Franczak
Anna Franczak 5 Post

Studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Miłośniczka Pantomimy. Pasjonatka jazdy konnej. Swój czas wolny poświęca dzieciom w stajni hipoterapeutycznej.

Zobacz również:

Spektakle 0 komentarzy

Teatralne TOP 3 grudnia!

Czym się charakteryzuje nasz ranking spektakli teatralnych? Jest subiektywny, wolny i podlega tylko i wyłącznie nam. Zobacz co warto obejrzeć w najbliższym miesiącu! Nasze teatralne TOP 3! Grudzień 2017 1 Festiwal

Bez kategorii 2 komentarze

9 najlepszych polskich musicali

Najlepsze musicale mają to do siebie, że zapamiętujemy je na długo. Przed oczyma mamy fantastyczną scenografię, perfekcyjny taniec aktorów, a przez kolejnych kilka dni po obcowaniu z musicalem nucimy melodie, a słowa piosenek znamy na pamięć. Czy polskie teatry mają się czym pochwalić, jeśli chodzi o musical? Sprawdźcie listę najlepszych musicali w Polsce.

Aktualności 0 komentarzy

Ostatnia szansa, aby obejrzeć Projekt Ojciec na deskach Teatru Kana

„PROJEKT: OJCIEC” spektakl 2−3 grudnia, godzina 19 4 grudnia, godzina 17 „Projekt: Ojciec” to autorski projekt teatralny. Chcemy w nim opowiedzieć o tym, jak wygląda doświadczenie rodzicielstwa z perspektywy ojców.

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!