Don Kichot z Kamienicy – spektakl manifest

Don Kichot z Kamienicy, czyli wzbogacona o wątki autobiograficzne inscenizacja „Człowieka z La Manchy”, to spektakl – manifest Emiliana Kamińskiego, aktora, reżysera  i założyciela Teatru Kamienica w Warszawie. Przekraczając próg widowni, przenosimy się na plac budowy: pracuje betoniarka, błyszczą iskry szlifierki. Spektakl jednak rozpoczyna się wejściem na scenę Kamińskiego, człowieka, który dwa miesiące temu dowiedział się,
że może utracić dorobek swojego życia. Dziś wystawia prywatną premierę. To ten rzadki moment w teatrze, kiedy

Don Kichot z Kamienicy

Don Kichot z Kamienicy

aktor dostaje oklaski zaraz po wyjściu na scenę.  Widownia pęka w szwach – zdaje się, że dla wielu wyjście na ten spektakl nie jest jedynie wieczornym kaprysem, a przyprowadziła nas tu pewna idea.

Spektakl, jeśli spróbować zarysować jego fabułę, opowiada o losach trafiającego do więzienia Miguela de Cervantesa. Stając przed trybunałem inkwizycji, jego ostatnią próbą obrony jest wystawienie spektaklu o Don Kichocie z Kamienicy. Rozdzielając role pomiędzy współwięźniów, zmusza ich tym samym do współodczuwania, by na koniec wygrać proces sądowy.

Wielopoziomowa szkatułka

„Człowiek z La Manchy” to wielopoziomowa szkatułka, do której reżyser dobudowuje kolejne piętra. Zatem: Emilian Kamiński, wcielając się w rolę Cervantesa, trafia do więzienia pod zarzutem bycia „uczciwym świrem z teatru”. Tam wciela się w rolę Alonso Quijano, który pod wpływem literatury postanawia zostać błędnym rycerzem, Don Kichotem. Wszystko to nakłada się na współczesną warszawską rzeczywistość, do której dołożone zostały odwołania do czasów sprzed przemiany ustrojowej (wyraźne nawiązanie do śmierci księdza Popiełuszki). Teatr w teatrze i wymieszanie poziomów ma przekonać nas, że odtwórca głównej roli jest nikim innym, niż współczesnym błędnym rycerzem. Aktor o swojej misji walki o ideały przypomina niemal w każdej scenie, czyniąc ze spektaklu opowieść nie o Don Kichocie z La Manchy i jego słynnych wiatrakach, a o Emilianie Kamińskim z Kamienicy i jego walce z urzędnikami. Warstwa autobiografii przesłania wątki tak złożonego przedstawienia.

Czarny i biały Don Kichot z Kamienicy

Obraz przenikających się rzeczywistości systematycznie przerywany jest przez głośną, klubową muzykę. W światłach stroboskopu ukazują się kolejno: prostytutki, narkomanka, transseksualna para. Wizyta nieproszonych gości regularnie przypomina widzom, że czas teatru jest policzony, a aktorzy i sam reżyser powinni czuć oddech na swoich plecach. Zderzają się dwa antagonistyczne światy, sacrum i profanum, czarny i biały, nie ma nic pomiędzy.

Don Kichot z Kamienicy

Don Kichot z Kamienicy

Don Kichot Chrystus?

Zdziwiła mnie ilość nawiązań biblijnych w spektaklu: w więziennej celi jeden z aktorów umywa ręce, oddając Cervantesa w ręce prokuratora, w scenie modlitwy Don Kichota z Kamienicy, w tylnej części sceny wyświetla się twarz Chrystusa, dalej: główny bohater biczuje sam siebie, by chwilę później zakończyć życie i na koniec znów stanąć do walki. Jeśli celem reżysera było ukazanie samego siebie, jako Chrystusa Warszawy, obawiam się, że to zdecydowanie za daleko idąca metafora.

Świat musicalu

W spektaklu możemy usłyszeć muzykę na żywo. Śpiewający aktorzy przy akompaniamencie pianina, przenoszą

Don Kichot z Kamienicy

Don Kichot z Kamienicy

widownię w świat musicalu. Po pewnym czasie muzyczna energia opada, a piosenki, śpiewane jedna za drugą, spowalniają tylko akcję spektaklu, niestety, nie gwarantują muzycznych doznań na najwyższym poziomie.

Nie do podrobienia

Don Kichot z Kamienicy jest spektaklem innym niż wszystkie. Stojąca za nim idea poniekąd przesłania artystyczny odbiór przedstawienia i mam wrażenie, że ekipa Kamienicy dostaje owacje nie tylko za aktorskie poczynania,  ale w dużej mierze za „walkę z wiatrakami”. Dużo tu niepotrzebnych elementów –  nie spodziewałam się, że rzucane żarty o biciu żony znajdą podatny grunt. Dziwi też „oda do ptaszka”, czyli piosenka o homoseksualistach. Pochwalna?

Stająca w opozycji? Neutralna? Na pewno nie wnosząca nic nowego do spektaklu. Mimo wielu zgrzytów, cieszy fakt oglądania ludzi oddanych pewnej idei, walczących o „dom”. Trzymam kciuki za Kamienicę, bo, i to trzeba oddać, stworzona przez nich atmosfera jest nie do podrobienia.

Kup bilet Don Kichot z Kamienicy

 

Don Kichot z Kamienicy - spektakl manifest - Recenzja KochamTeatr.plReviewed by KochamTeatr.pl on.Don Kichot z Kamienicy, czyli wzbogacona o wątki autobiograficzne inscenizacja „Człowieka z La Manchy”, to spektakl – manifest Emiliana Kamińskiego, aktora, reżysera i założyciela Teatru Kamienica w Warszawie. Rating:

O Autorze

Aleksandra Rebelińska
Aleksandra Rebelińska 3 Post

Studiuje dziennikarstwo i medioznawstwo na UW. Swoje pierwsze dziennikarskie kroki stawiała w Polskim Radiu Olsztyn współprowadząc audycje dla dzieci i młodzieży. Miłośniczka teatru, przez wiele lat związana z Teatrem Nieskromnym z Olsztyna

Ocena

ocena
4.5/5

4.5

Warto się wybrać
4.5
Podsumowanie

Mimo wielu zgrzytów, cieszy fakt oglądania ludzi oddanych pewnej idei, walczących o „dom”. Trzymam kciuki za Kamienicę, bo, i to trzeba oddać, stworzona przez nich atmosfera jest nie do podrobienia.

Zobacz również:

na co do teatru? 0 komentarzy

IDOMENEO, KRÓL KRETY – recenzja

IDOMENEO, KRÓL KRETY – recenzja. Warto powiedzieć kilka słów o przygotowaniu się…Uważam jednak, że było to dobre przedstawienie zarówno muzycznie…

na co do teatru? 0 komentarzy

Otwarcie sezonu w Teatrze Collegium Nobilium

Intensywna i bogata w doznania kulturalne jesień w Teatrze Collegium Nobilium, przy ul. Miodowej. Zapraszamy widzów na wspaniałe spektakle – m. in. „Mędrole”  w reż. Małgorzaty Flegel, wg J. Tischnera,

na co do teatru? 0 komentarzy

Cyd- tragikomedia na deskach Teatru Polskiego

„ Cyd ” w reżyserii Ivana Alexandre’a jest właśnie próbą rekonstrukcji tej polskiej prapremiery przed parą królewską.

1 komentarz

  1. Pshamo
    Październik 22, 13:20 Odpowiedz

    :/
    myślę że nie siebie tylko Sztuki

Zostaw wiadomość