Emil Ławecki zwycięzcą II Bitwy tenorów na róże!

W II Bitwie tenorów na róże, która uświetniła jubileusz 10-lecia Mazowieckiego Teatru Muzycznego zwycięzcą został polski śpiewak – Emil Ławecki. To jemu publiczność Wielkiej Gali w Studio S1 Polskiego Radia oraz telewidzowie w pierwszym w historii sms-owym głosowaniu podczas koncertu muzyki klasycznej przyznali tytuł Najlepszego Tenora i Platynową Różę.

W II Bitwie tenorów na róże  wzięło udział czterech znakomitych tenorów, którzy ariami operowymi, pieśniami i duetami operetkowymi walczyli o miano najlepszego tenora, zbliżonego kunsztem wokalnym do ideału wokalnego Jana Kiepury – patrona teatru. Artystom towarzyszyła Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Warcisława Kunca oraz znakomite śpiewaczki – wspaniałe divy operowe: Aleksandra Novina-Chacińska, Joanna Moskowicz, Agnieszka Piass oraz Alicja Węgorzewska. Koncert na żywo transmitowała TVP Warszawa. Zwycięzcę publiczność gali wybrała poprzez głosowanie różami, a telewidzowie – sms-ami. Wieczór poprowadzili: Alicja Węgorzewska, dyrektor MTeatru oraz Jerzy Snakowski, znawca teatru muzycznego, opery, operetki, musicalu.

Alicja Węgorzewska i Jerzy Snakowski 1Fot. Michał Skobieński

Alicja Węgorzewska i Jerzy Snakowski 1Fot. Michał Skobieński

Wielką, jubileuszową Galę otworzył Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego, który objął wydarzenie honorowym patronatem. – W czasach, gdy instytucje kultury upadają, jest człowiek, który je wspiera i o nie dba – podkreśliła  Alicja Węgorzewska, dyrektor MTeatru.

Tuż po oficjalnym otwarciu, tenorzy rozpoczęli ostrą walkę – wpierw na arie operowe. Tomasz Krzysica – jeden z najlepszych polskich tenorów, koncertujący na prestiżowych scenach, utytułowany śpiewak o charakterystycznej ciepłej barwie głosu, słynący z niezwykle stylowych wykonań – rozpoczął batalię od arii Leńskiego “Kuda, Kuda” z opery Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego. Jingxin Tan – świetny chiński śpiewak, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej – postanowił ująć publiczność słynną arią Księcia Mantui  “La donna e mobile” z opery Rigoletto G. Verdiego. Jakub Gąska – tenor, związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, zdobywca wielu konkursowych laurów – postawił na polską nutę i zaśpiewał arię Jontka “Szumią jodły” z opery Halka S. Moniuszki.

Emil Ławecki – 29-letni, wybitny absolwent Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Karczykowskiego, który 3 lata temu zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej – wybrał operowy przebój – arię Nemorina “Una furtive lagrima” z “Napoju miłosnego” G. Donizettiego.

Emil Ławecki 1Fot. Michał Skobieński

Emil Ławecki 1Fot. Michał Skobieński

W kolejnej rundzie, czterej tenorzy, walczyli o głosy publiczności pieśniami neapolitańskimi. Jednak to trzecia runda – w której znalazły się miłosne duety z operetek “Książniczka czardasza” i “Wesoła wdówka” – okazała się decydująca. Gorące brawa zebrali Tomasz Krzysica i Agnieszka Piass za duet Silvy i Edwina  “Jakże mam ci wytłumaczyć”. Jakub Gąska i Joanna Moskowicz zaśpiewali kolejny duet z “Księżniczki czardasza” – “Co sie dzieje, oszaleję”. Emil Ławecki i Aleksandra Novina-Chacińska postawili na zachwycający duet “Tłumy fraków” z tej samej operetki.

Ogromny aplauz zdobyli Jingxin Tan i Alicja Węgorzewska za brawurowe i energetyczne wykonanie duetu Hanny i Daniła “Usta milczą, dusza śpiewa” z “Wesołej wdówki”. Dodatkowo chiński tenor zaskoczył wszystkich świetną polszczyzną!

Tomasz Krzysica i Agnieszka Piass Fot. Michał Skobieński

Tomasz Krzysica i Agnieszka Piass Fot. Michał Skobieński

W drugiej części wieczoru artyści wykonali najsłynniejsze czardasze z literatury operetkowej. Prawdziwy hit – czardasza V. Montiego porywająco zagrał  wirtuoz skrzypiec Bogdan Kierejsza. Emocje sięgnęły zenitu, gdy wszyscy tenorzy zaśpiewali “O sole mio”.

Po zliczeniu róż i sms-ów telewidzów, a także po głosowaniu muzyków orkiestry, przyznane zostały następujące laury:

Nagrodę Dyrektor MTeatru otrzymali Jinxing Tan i Jakub Gąska. Nagrodę Orkiestry zdobył Tomasz Krzysica.  Zwycięzcą II Bitwy tenorów na róże został Emil Ławecki. Nagrodę Telewidzów wręczył mu Sławomir Majcher, dyrektor TVP Warszawa, Nagrodę Publiczności Najlepszy tenor otrzymał z rąk Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika.

 


 

Emil ŁaweckiAbsolwent Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Ryszarda Karczykowskiego. W 2012 roku zadebiutował w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej w studenckim przedstawieniu Sen nocy letniej Benjamina Brittena. Brał udział w takich inscenizacjach operowych, jak Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ciotunia Mirosławy Florczak do tekstu Aleksandra Fredry oraz Spiskowcy Franza Schuberta, kreując w nich pierwszoplanowe role.

Współpracuje również z wieloma zespołami wokalnymi i kameralnymi chórami: Chórem Akademii Leona Koźmińskiego, Chórem Kameralnym Mazowieckiego Teatru Muzycznego, zespołem Ars Antiqua, zespołem Ars Chori, z którymi wykonuje partie chóralne i solowe, odnosząc sukcesy w konkursach i na festiwalach w kraju i zagranicą, ale przede wszystkim dając dziesiątki koncertów z muzyką wokalną różnych epok. Jest współzałożycielem i dyrygentem oktetu wokalnego Manufaktura Dźwięku. Jest laureatem I nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie w 2014 roku.

 

 

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Zobacz również:

Ciekawostki 0 komentarzy

„AKTORZY ŻYDOWSCY” – PIERWSZY SPEKTAKL W NOWEJ SIEDZIBIE TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Po kilku miesiącach Teatr Żydowski przeniósł się do nowej siedziby przy ulicy Senatorskiej 35. Aktorzy oraz administracja w końcu znaleźli swoje miejsce. Najbliższe pokazy odbędą się 6, 7 i 8

Wydarzenia 0 komentarzy

„PIĘĆ OSTATNICH LAT” – próby czas zacząć!

Pod kierunkiem Wojciecha Kępczyńskiego rozpoczęły się dzisiaj w Teatrze Muzycznym ROMA próby do nowego musicalu pt. „Pięć ostatnich lat“ („The Last Five Years“), który będzie miał premierę 16 stycznia 2016 roku na

Ranking 0 komentarzy

Absolwent, czyli bunt w Teatrze Dramatycznym

Zacznę od tego, że spektakl ten jest praktycznie dla osób z każdego pokolenia. Kto z nas nie pamięta czasów buntu? Chęci robienia rzeczy, których dusza rzewnie zapragnie. Ben jest świetnym przykładem, że skończenie studiów na najlepszej uczelni, posiadanie wspaniałej rodziny, pieniędzy nie zawsze jest równoważne całkowitemu szczęściu. Wiele czynników warunkuje nasze samopoczucie i każdy w gruncie rzeczy ma potrzebę przeżycia czegoś ,,więcej”.

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!