„Król Edyp” w Teatrze Dramatycznym

Imię tytułowego bohatera tragedii Król Edyp oznacza człowieka o nabrzmiałych stopach i ściśle wiąże się z delficką przepowiednią, głoszącą, iż zabije on ojca i poślubi własną matkę. W inscenizacji Króla Edypa Jakuba Krofty akcja tragedii zostaje przeniesiona w XXI wiek. Jednak czy możemy mówić o współczesnej interpretacji dzieła Sofoklesa, dokonującej się jedynie poprzez przebranie bohaterów we współczesne kostiumy?

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Król Edyp Teatr Dramatyczny

Współczesna tragedia

Osadzenie akcji w czasach współczesnych dostarcza wielu możliwości uaktualnienia postaw zawartych w dramacie. Zmagania człowieka z własnym losem są bowiem tematem ponadczasowym. Król Edyp, grany przez Sławomira Grzymkowskiego, jest człowiekiem potężnym, władczym, bezwzględnym. Uwypuklone jest to m.in. poprzez umieszczenie na scenie agentów, kojarzących się z Secret Service, którzy kontrolują tłum podwładnych i egzekwują żądania króla.  Grzymkowski ubrany w dobrze skrojony garnitur, przemawia z królewskiej loży do poddanych, którzy stanowią jednocześnie chór – obserwujący oraz komentujący bieżące wydarzenia.

Król Edyp – Bohater z piętnem

Reżyser kładzie nacisk na ukazanie mrocznej strony charakteru Edypa. Już od początku spektaklu widzimy, że bohater jest naznaczony piętnem – symbolizuje to opatrunek na zranionej dłoni. Oprócz tego, każde podejmowane przez niego działanie, prowadzi do wypełnienia tragicznej przepowiedni i niemal całkowitej zagłady bohatera. Krofta pokazuje ludzką niemoc wobec losu. Podkreśla chęć zapanowania nad własnym życiem, które ciągle wymyka się spod kontroli. Jest to pierwotne przesłanie dramatu, którego Krofta nie zreinterpretował, a wprost przeniósł na scenę Teatru Dramatycznego pod postacią współczesnych kostiumów.

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Król Edyp Teatr Dramatyczny2

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Król Edyp Teatr Dramatyczny2

Drugi plan

Bohaterami drugoplanowymi, którzy zasługują na uwagę, są Adam Ferency (w roli Kreona) i Olgierd Łukaszewicz (niewidomy Tyrezjasz). Stanowią mocną stronę przedstawienia, prezentując widzowi wyraziste interpretacje granych przez nich postaci.

Król Edyp – Czy warto?

„Król Edyp” w Dramatycznym jest tragedią wyreżyserowaną w sposób poprawny. Reżyser Jakub Krofta nie zaskoczył widza własną interpretacją. Przenosząc akcję w XXI wiek podniósł jedynie oczekiwania co do sztuki, którym niestety nie był w stanie sprostać. Aktualność dzieła Sofoklesa jest oczywista i nie trzeba jej potwierdzać. Warto natomiast było, pokusić się o przeniesienie starożytnych motywów w inne realia, przeszczepić je na inny grunt. Zdecydowanie tego zabrakło. Tym razem spektakl dedykowany jest dla odbiorcy w wieku szkolnym, który po lekturze tragedii pójdzie do teatru lub – nieco mniej optymistycznie – poprzestanie wyłącznie na inscenizacji.


Król Edyp

Reżyseria: Jakub Krofta

Scenografia i kostiumy: Marek Zakostelecky

Muzyka: Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski

Król Edyp - Teatr PowszechnyReviewed by KochamTeatr.pl on.Imię tytułowego bohatera tragedii Król Edyp oznacza człowieka o nabrzmiałych stopach i ściśle wiąże się z delficką przepowiednią, głoszącą, iż zabije on ojca i poślubi własną matkę. W inscenizacji Króla Edypa Jakuba Krofty akcja tragedii zostaje przeniesiona w XXI wiek. Rating: 2,5

O Autorze

Piotr Cyran
Piotr Cyran 9 Post

Witam, jestem studentem Uniwersytetu Warszawskiego i jeszcze bardzo świeżym recenzentem teatralnym. Teatr, kino, muzyka i sztuka towarzyszą mi od bardzo dawna. W teatrze i kinie szukam tego, czego jeszcze nie znam, a co może mnie wzbogacić lub zadziwić. Zapraszam do lektury artykułów

Ocena

Ocena
2.5/5

2.5

Zastanów sie dobrze
2.5
Podsumowanie

„Król Edyp” w Dramatycznym jest tragedią wyreżyserowaną w sposób poprawny. Reżyser Jakub Krofta nie zaskoczył widza własną interpretacją. Przenosząc akcję w XXI wiek podniósł jedynie oczekiwania co do sztuki, którym niestety nie był w stanie sprostać.

Zobacz również:

Aktualności 0 komentarzy

Operetka. Arcydramat Gombrowicza. Opowiada o …

– To arcydramat… – twierdzi Tomasz Karolak. I ciężko się z nim nie zgodzić. Burzliwa przeszłość Gombrowicza ma swoje istotne odbicie w tejsztuce teatralnej!  Akcja operetka dramatu Witolda Gombrowicza rozgrywa się

Aktualności 0 komentarzy

„Przekręt (nie)doskonały” w Capitolu

„Przekręt (nie)doskonały” w Capitolu

Aktualności 0 komentarzy

140. urodziny Bolesława Leśmiana

22 stycznia przypada 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Urodziny autora “Łąki” świętowane będą m.in. w Zamościu, Iłży, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu. W 2017 r. przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznica

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!