„Królowa i Szekspir” w Teatrze Telewizji

Elżbietę I dzieli zaledwie kilka godzin od śmierci. Chcąc nadać wysoką rangę ostatnim chwilom swojego życia, zaprasza kilka osób do Pałacu Richmond. W ten sposób dochodzi do osobistego spotkania jednego z najwybitniejszych dramaturgów wszechczasów i jego królowej, za sprawą której angielski teatr przeżył rozkwit. Esther Vilar, w swojej sztuce, przybliża nam okoliczności tego spotkania oraz jego przebieg.

Co robić, gdy godzina wybije?

Bać się? Bawić? Zaprosić widzów, jak do teatru. Wtedy człowiek zapomina o swoim nieszczęściu i zaczyna udawać, grać. Odarty z prywatności przyjmuje pozę, pozę wyjściową, zakłada maskę, którą ubiera w momencie wyjścia do ludzi. Tak też postanawia uczynić królowa (Maja Komorowska), która zaprasza do swej komnaty cynicznego Jakuba VI – króla Szkocji (Artur Żmijewski), Arcybiskupa Whitgift’a (Jan Peszek) i samego Williama Szekspira (niezwykle charyzmatyczny Leon Charewicz). Wszystkim towarzyszy, kokietowana przez Jakuba VI, Lady Southwell (Olga Sawicka).

Królowa i Szekspir - Teatr Telewizji

Królowa i Szekspir – Teatr Telewizji

Nie jest to żadna specjalna grupa osób. Zostali zaproszeni właściwie przypadkowo, bo „jak się nie ma kogo zaprosić, to się zaprasza kogo się da”. W ten sposób wybrańcy towarzyszą królowej w zaaranżowanym przez nią przedstawieniu, któremu sama przewodzi. Bohaterowie sztuki, na czele z Elżbietą I, co i rusz wypowiadają podniosłe sentencje na temat życia, przemijania, śmierci. Królowa dzieli się z widzami życiowymi prawdami, które miała okazję doświadczyć na własnej skórze. W opozycji do niej staje arcybiskup wraz z kapłańskimi morałami i, stawianą ponad wszystko, wiarą w Boga.

Szekspir, to ty?

Esther Vilar na wzór dawnych dramatów zachowuje jedność miejsca, czasu i akcji. Ponadto umieszcza w sztuce Królowa i Szekspir postać wybitnego angielskiego dramaturga, który okazuje się być człowiekiem bardzo cichym i nieśmiałym. Autorka zdaje się burzyć wyobrażenia o wielkim wieszczu, przedstawiając go, jako geniusza, a z drugiej strony, jako zwykłego, skromnego człowieka, z pozoru niczym się nie wyróżniającego.

Przez cały spektakl środkami wyrazu Szekspira są wymowne miny i gesty. Nie zamienia on ani słowa z innymi bohaterami – słowa wybrzmiewają z jego ust dopiero na sam koniec sztuki, kiedy pisarz siedzi za kulisami. Warto było czekać na ten moment, gdyż podsumowanie całego zajścia w komnacie Pałacu Richmond odbywa się w iście mistrzowskim sposób.

Królowa i Szekspir – Sztuka współczesna

Spektakl Królowa i Szekspir wyreżyserowany przez Zbigniewa Zapasiewicza dla Teatru Telewizji miał swoją premierę w 2000 roku. Pierwotnie sztuka powstała w 1994 roku. Vilar przenosi odbiorcę w XVII wiek, aby pokazać ponadczasowość pewnych tematów. Zestawia obraz, który chcielibyśmy po sobie zostawić, z tym, jak w rzeczywistości zostajemy zapamiętani. Śmierć nie jest jedynym tematem, choć wokół niej wszystko się obraca.

W sztuce Królowa i Szekspir poruszone zostają również problemy samotności, szczerości względem siebie i innych oraz głównych wartość, którymi winniśmy kierować się w życiu. Na całościowy odbiór spektaklu składa się jeszcze rzetelnie wykonana scenografia, za którą odpowiedzialna była Katarzyna Proniewska – Mazurek i muzyka z epoki, którą skomponował Jan Zawierski. Podsumowując: mamy do czynienia z kawałkiem bardzo dobrze wyreżyserowanego spektaklu, przeplatającego ironię, a niekiedy groteskę, z problemami, z którymi wcześniej czy później nam wszystkim przyjdzie się zetknąć. Aby, chociaż częściowo, przygotować się na to starcie, warto obejrzeć „Królową i Szekspira”.

Spektakl możesz obejrzeć tutaj!

Autor: Esther Vilar
Reżyseria: Zbigniew Zapasiewicz
Przekład: Grażyna Dyląg, Bożena Intrator
Scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek
Kostiumy:
Katarzyna Proniewska-Mazurek
Muzyka:
Jan Zawierski
Zdjęcia:
Krzysztof Pakulski

 

Królowa i Szekspir - Teatr Telewizji - Recenzja - KochamTeatr.plReviewed by KochamTeatr.pl on.Podsumowując: mamy do czynienia z kawałkiem bardzo dobrze wyreżyserowanego spektaklu, przeplatającego ironię, a niekiedy groteskę, z problemami, z którymi wcześniej czy później nam wszystkim przyjdzie się zetknąć. Aby, chociaż częściowo, przygotować się na to starcie, warto obejrzeć „Królową i Szekspira” Rating: 5

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Ocena

Ocena
5/5

5

Musisz zobaczyć
5
Podsumowanie

Podsumowując: mamy do czynienia z kawałkiem bardzo dobrze wyreżyserowanego spektaklu, przeplatającego ironię, a niekiedy groteskę, z problemami, z którymi wcześniej czy później nam wszystkim przyjdzie się zetknąć. Aby, chociaż częściowo, przygotować się na to starcie, warto obejrzeć „Królową i Szekspira”

Zobacz również:

Aktualności 0 komentarzy

Absolwent, czyli bunt w Teatrze Dramatycznym

Zacznę od tego, że spektakl ten jest praktycznie dla osób z każdego pokolenia. Kto z nas nie pamięta czasów buntu? Chęci robienia rzeczy, których dusza rzewnie zapragnie. Ben jest świetnym przykładem, że skończenie studiów na najlepszej uczelni, posiadanie wspaniałej rodziny, pieniędzy nie zawsze jest równoważne całkowitemu szczęściu. Wiele czynników warunkuje nasze samopoczucie i każdy w gruncie rzeczy ma potrzebę przeżycia czegoś ,,więcej”.

Aktualności 0 komentarzy

Festiwal Teatralny InQbator – Teatr się obnosi

Stendhal twierdził, że powieść jest zwierciadłem obnoszącym się po gościńcu. Ale sześć dotychczasowych edycji festiwalu InQbator pokazuje, że tym, co po gościńcu obnosi się dziś najchętniej, jest teatr. Między 15 a 17 września na ostrołęckich gościńcach znów pojawią się aktorzy. Będą bawić, wzruszać, niepokoić i zaskakiwać. Rusza 7. edycja Festiwalu Teatralnego InQbator.

Ciekawostki 0 komentarzy

Teatr lalek dla widza dorosłego w Polsce

Teatr bardzo ożywiony Polski teatr lalek, niesłusznie stereotypowo utożsamiany z teatrem dla dzieci, często traci nieświadomego tego faktu widza dorosłego. Kojarzy się z kukiełkami, pacynkami, które przestrzegają niegrzeczne dzieci przed

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!