„Królowa i Szekspir” w Teatrze Telewizji

Elżbietę I dzieli zaledwie kilka godzin od śmierci. Chcąc nadać wysoką rangę ostatnim chwilom swojego życia, zaprasza kilka osób do Pałacu Richmond. W ten sposób dochodzi do osobistego spotkania jednego z najwybitniejszych dramaturgów wszechczasów i jego królowej, za sprawą której angielski teatr przeżył rozkwit. Esther Vilar, w swojej sztuce, przybliża nam okoliczności tego spotkania oraz jego przebieg.

Co robić, gdy godzina wybije?

Bać się? Bawić? Zaprosić widzów, jak do teatru. Wtedy człowiek zapomina o swoim nieszczęściu i zaczyna udawać, grać. Odarty z prywatności przyjmuje pozę, pozę wyjściową, zakłada maskę, którą ubiera w momencie wyjścia do ludzi. Tak też postanawia uczynić królowa (Maja Komorowska), która zaprasza do swej komnaty cynicznego Jakuba VI – króla Szkocji (Artur Żmijewski), Arcybiskupa Whitgift’a (Jan Peszek) i samego Williama Szekspira (niezwykle charyzmatyczny Leon Charewicz). Wszystkim towarzyszy, kokietowana przez Jakuba VI, Lady Southwell (Olga Sawicka).

Królowa i Szekspir - Teatr Telewizji

Królowa i Szekspir – Teatr Telewizji

Nie jest to żadna specjalna grupa osób. Zostali zaproszeni właściwie przypadkowo, bo „jak się nie ma kogo zaprosić, to się zaprasza kogo się da”. W ten sposób wybrańcy towarzyszą królowej w zaaranżowanym przez nią przedstawieniu, któremu sama przewodzi. Bohaterowie sztuki, na czele z Elżbietą I, co i rusz wypowiadają podniosłe sentencje na temat życia, przemijania, śmierci. Królowa dzieli się z widzami życiowymi prawdami, które miała okazję doświadczyć na własnej skórze. W opozycji do niej staje arcybiskup wraz z kapłańskimi morałami i, stawianą ponad wszystko, wiarą w Boga.

Szekspir, to ty?

Esther Vilar na wzór dawnych dramatów zachowuje jedność miejsca, czasu i akcji. Ponadto umieszcza w sztuce Królowa i Szekspir postać wybitnego angielskiego dramaturga, który okazuje się być człowiekiem bardzo cichym i nieśmiałym. Autorka zdaje się burzyć wyobrażenia o wielkim wieszczu, przedstawiając go, jako geniusza, a z drugiej strony, jako zwykłego, skromnego człowieka, z pozoru niczym się nie wyróżniającego.

Przez cały spektakl środkami wyrazu Szekspira są wymowne miny i gesty. Nie zamienia on ani słowa z innymi bohaterami – słowa wybrzmiewają z jego ust dopiero na sam koniec sztuki, kiedy pisarz siedzi za kulisami. Warto było czekać na ten moment, gdyż podsumowanie całego zajścia w komnacie Pałacu Richmond odbywa się w iście mistrzowskim sposób.

Królowa i Szekspir – Sztuka współczesna

Spektakl Królowa i Szekspir wyreżyserowany przez Zbigniewa Zapasiewicza dla Teatru Telewizji miał swoją premierę w 2000 roku. Pierwotnie sztuka powstała w 1994 roku. Vilar przenosi odbiorcę w XVII wiek, aby pokazać ponadczasowość pewnych tematów. Zestawia obraz, który chcielibyśmy po sobie zostawić, z tym, jak w rzeczywistości zostajemy zapamiętani. Śmierć nie jest jedynym tematem, choć wokół niej wszystko się obraca.

W sztuce Królowa i Szekspir poruszone zostają również problemy samotności, szczerości względem siebie i innych oraz głównych wartość, którymi winniśmy kierować się w życiu. Na całościowy odbiór spektaklu składa się jeszcze rzetelnie wykonana scenografia, za którą odpowiedzialna była Katarzyna Proniewska – Mazurek i muzyka z epoki, którą skomponował Jan Zawierski. Podsumowując: mamy do czynienia z kawałkiem bardzo dobrze wyreżyserowanego spektaklu, przeplatającego ironię, a niekiedy groteskę, z problemami, z którymi wcześniej czy później nam wszystkim przyjdzie się zetknąć. Aby, chociaż częściowo, przygotować się na to starcie, warto obejrzeć „Królową i Szekspira”.

Spektakl możesz obejrzeć tutaj!

Autor: Esther Vilar
Reżyseria: Zbigniew Zapasiewicz
Przekład: Grażyna Dyląg, Bożena Intrator
Scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek
Kostiumy:
Katarzyna Proniewska-Mazurek
Muzyka:
Jan Zawierski
Zdjęcia:
Krzysztof Pakulski

 

Królowa i Szekspir - Teatr Telewizji - Recenzja - KochamTeatr.plReviewed by KochamTeatr.pl on.Podsumowując: mamy do czynienia z kawałkiem bardzo dobrze wyreżyserowanego spektaklu, przeplatającego ironię, a niekiedy groteskę, z problemami, z którymi wcześniej czy później nam wszystkim przyjdzie się zetknąć. Aby, chociaż częściowo, przygotować się na to starcie, warto obejrzeć „Królową i Szekspira” Rating: 5

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Ocena

Ocena
5/5

5

Musisz zobaczyć
5
Podsumowanie

Podsumowując: mamy do czynienia z kawałkiem bardzo dobrze wyreżyserowanego spektaklu, przeplatającego ironię, a niekiedy groteskę, z problemami, z którymi wcześniej czy później nam wszystkim przyjdzie się zetknąć. Aby, chociaż częściowo, przygotować się na to starcie, warto obejrzeć „Królową i Szekspira”

Zobacz również:

Ciekawostki 0 komentarzy

Teatr 21 – tułający się aktorzy

Odwiedzają przeróżne sceny Warszawskie, szukając wciąż miejsca dla siebie. Tworzą sztukę, która ma nie tylko poruszyć widza, ale także opowiedzieć mu o obcym dla niego świecie. Tym światem jest teatr

Repertuar 0 komentarzy

„Związek otwarty” – marzenie każdego mężczyzny?

Tytułowy „Związek otwarty” to marzenie większości mężczyzn. Co jednak, jeżeli to kobieta zaczyna domagać się takiego samego prawa do otwartości jak mężczyzna? Wtedy sprawy zaczynają się komplikować i powstaje prawdziwy

Recenzje 0 komentarzy

Wołanie z Małej Sceny

Tematyka przedstawienia jest bliska zwłaszcza starszym widzom, którzy pamiętają realia życia w Polsce Ludowej, będąc dla nich okazją do przeżycia „podróży sentymentalnej”. Akcja sztuki rozgrywa się w anonimowym miasteczku, w czasach PRL-u.

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!