Musical Metro grany jest od 1991 roku. Dlaczego?…

Marzenia o zrobieniu kariery scenicznej, o śpiewaniu, tańcu, życiu artystycznym, pasji nigdy się nie starzeją. Dowodem tego jest chociażby „Metro” wystawiane przez Teatr Buffo od 1991 roku. Przez dwadzieścia cztery lata spektakl przyciągnął miliony widzów. Zmieniała się obsada, zmieniali się widzowie, modyfikowane były dialogi i scenografia, jednak musical wciąż jest nieśmiertelny, zawsze aktualny i chętnie oglądany.

Na potwierdzenie na stronie teatru czytamy:

Świat się zmienia,

Padają mury, otwierają się granice

Teatr też się zmienia

Niezmienne pozostają tylko marzenia…

… marzenia młodych ludzi, nasze marzenia

Bohaterowie Metra

Bohaterami musicalu metro są młodzi ludzie opowiadający swoje historie. Jest między innymi dziewczyna na gigancie, która chce zwrócić na siebie uwagę bliskich, jest była chórzystka kościelna marząca o roli w teatrze. Są młodzi ludzie zbuntowani przeciw dorosłym. Chcą żyć inaczej niż ich rodzice, dążą więc za marzeniami. Przyjeżdżają do dużego miasta, by wziąć udział w castingu. Wierzą w siebie i sukces. Pragną zrealizować swoje pasje. Kiedy to się nie udaje, schodzą do metra, gdzie z pomocą Jana, dla którego underground jest sposobem na życie, przygotowują spektakl. Musical Metro stoi tu w opozycji do tego, co znajduje się nad ziemią. Daje azyl przed obojętnością i zakłamaniem, które królują u góry. Bohaterowie dzięki Janowi otrzymają propozycję pracy w komercyjnym teatrze. I tutaj w marzenia i pasje wkrada się pieniądz, bo przecież we współczesnym świecie „jak się nie sprzedajesz, to nie istniejesz”. Oczywiście pojawi się również wątek miłosny. Ankę (dziewczynę na gigancie) i Janka zaczyna łączyć uczucie. Mamy więc ponadczasową opozycję: marzenia i miłość a pieniądz i kariera.

Musical Metro, a gwiazdy

W „Metrze” zagrało do tej pory wiele polskich gwiazd, między innymi Edyta Górniak, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Robert Janowski, Natasza Urbańska, Katarzyna Groniec. Piosenki ze spektaklu są znane. Obecna wersja pewnie odbiega od pierwowzoru, dialogi zostały uwspółcześnione. Musical więc jest żywy, ewoluuje, jednak problematyka zawsze będzie aktualna. Dojrzewanie, miłość, pasje i marzenia w opozycji do kariery i pieniędzy – to tematy, które zainteresują każde pokolenie.

Atutem „Metra” jest oczywiście muzyka skomponowana przez Janusza Stokłosę. Libretto napisały Agata i Maryna Miklaszewskie. Podobno musical nawiązuje do prawdziwej historii Janusza Józefowicza, który jest autorem scenariusza i choreografii, również reżyserował musical. Z pewnością jego wizja artystyczna oraz dopracowanie spektaklu w najmniejszych szczegółach przyniosły tak ogromny sukces.

Gra aktorów może nie powala widza na kolana, ale też jest do zaakceptowania. W musicalu metro, który oglądałam, w roli Janka wystąpił Jerzy Grzechnik. I trzeba przyznać, że nie można mieć zastrzeżeń do jego gry. Aktor ma piękny głos, dobrze się porusza, jest naturalny. Potrafi przekazać emocje. Widz nie jest w stanie się im oprzeć.

Niektóre postaci wywołują uśmiech. Mariusz Czajka w roli Maksa jest zabawny, ale, co ważne, nie sztuczny.

Popisy taneczne

Popisy taneczne aktorów też zasługują na wzmiankę. Kobietom lekkości dodają stroje. Podrzucane wydają się latać. Rytm spektaklu jest odpowiedni do treści, nie ma dłużyzn, widz nawet nie zauważa, kiedy mijają dwie godziny.

Pomimo tego że współczesny widz rozpieszczany jest przez najróżniejsze efekty specjalne w teatrach, to jednak lasery, dym i kolorowe światła ciągle robią wrażenie. Obraz jest tutaj doskonałym uzupełnieniem dźwięku i ruchu. Spektakl metro stanowi dobrze przemyślaną całość.

Publiczność żywo reaguje na to, co dzieje się na scenie musicalu metro. Myślę, że tematyka spektaklu przyciągnie na widownię jeszcze niejedno pokolenie młodych ludzi, przeżywających podobne emocje, marzących o sławie, poszukujących własnej drogi życiowej. Dobra muzyka i tekst zawsze będą nieśmiertelne. Warto pamiętać, że „Metro” urosło do rangi legendy, toż przecież to ono przecierało szlaki dla musicalu na polskich scenach. Należy też pamiętać, że wystawiono je na Broadwayu, co prawda nie odniosło tam sukcesu, ale trudno przecież konkurować z amerykańską tradycją tego gatunku scenicznego.

Bilet możesz zakupić tutaj

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Ocena

storyline
4.5/5

4.5

Warto się wybrać
4.5

Zobacz również:

Recenzje 0 komentarzy

Absolwent, czyli bunt w Teatrze Dramatycznym

Zacznę od tego, że spektakl ten jest praktycznie dla osób z każdego pokolenia. Kto z nas nie pamięta czasów buntu? Chęci robienia rzeczy, których dusza rzewnie zapragnie. Ben jest świetnym przykładem, że skończenie studiów na najlepszej uczelni, posiadanie wspaniałej rodziny, pieniędzy nie zawsze jest równoważne całkowitemu szczęściu. Wiele czynników warunkuje nasze samopoczucie i każdy w gruncie rzeczy ma potrzebę przeżycia czegoś ,,więcej”.

na co do teatru? 1 komentarz

5 ostatnich lat w Teatrze ROMA

„5 ostatnich lat” to historia młodego małżeństwa, ukazująca przebieg ich relacji na przestrzeni 5 lat.

Oryginalnie sztuka nazywa się The Last Five Years i jest amerykańskim dramatem muzycznym, a jego premiera miała miejsce w Chicago w roku 2001.

na co do teatru? 0 komentarzy

,,Stalker. Interpretacja” – powitajmy teatr nowej generacji!

Widz może spektakl pauzować, oglądać w ramach streamingu, czy też odtwarzać. Kto wie czy teatr nie będzie odgrywany za pośrednictwem internetu lub czy w ogóle przeżyje do tego czasu? Sztuka ta jest dość specyficzna, a jednocześnie pociągająca. Warto zobaczyć ją na własne oczy, bo słowami nie jest tak łatwo opisać jej przebieg.

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!