Najbardziej spektakularne teatry na świecie

Wybór najbardziej spektakularnych teatrów jest zawsze subiektywny. Każdemu miłośnikowi teatru obojętne jest, w jakiej przestrzeni grana jest sztuka, ważne, by była doskonale przygotowana. Jednak warto czasami zwrócić uwagę nie tylko na repertuar teatralny, lecz także na estetykę i oryginalność zabudowy. Współczesne budynki teatralne zazwyczaj są monumentalne, nie zawsze wpisują się w miejską architekturę, czasami celowo szokują i zadziwiają formą. Demonstrują również architektoniczny kunszt. Z reguły robią ogromne wrażenie na potencjalnym widzu, stają się atrakcjami turystycznymi i często pełnią funkcję ośrodków kulturalnych w mieście lub regionie.

Nowoczesne budynki powstają na dużej przestrzeni, ponieważ muszą spełniać wymagania obecnej działalności teatralnej. Już same sale widowiskowe nie wystarczają, by zadowolić gusta współczesnego odbiorcy. Mile widziane są kawiarnie, restauracje, biblioteki, sale konferencyjne i wystawowe.

Naszym zdaniem, do dziesięciu najbardziej spektakularnych teatrów na świecie pod względem zabudowy zaliczyć należy:

 • Teatr Narodowy w Pekinie – budynek wykonany z tytanu i szkła, zaprojektowany przez Paula Andreu. Jego wielka kopuła sprawia wrażenie niemalże kosmicznej. Budowla zajmuje 180 000 m². Otoczona jest sztucznym jeziorem, a wejście do niej znajduje się w podziemnym tunelu. Podzielona jest na trzy sale: teatralną, operową i koncertową.

 

 • Auditorio de Tenerife „Adán Martín” – ekspresjonistyczny, nowoczesny budynek z charakterystycznym łukiem położony na Wyspach Kanaryjskich w Santa Cruz de Tenerife w Hiszpanii (autor projektu − Santiago Calatrava Valls). Najważniejsze materiały wykorzystane do budowy to beton, szkło i stal. Budowla zajmuje 23 000 m² powierzchni.

 

 • Teatr Narodowy w Budapeszcie − zaprojektowany przez Márię Siklós; obok budynku znajduje się widownia na otwartej przestrzeni. Całość zajmuje obszar ok. 21 000 m². W jednym z narożników obszaru teatralnego usytuowano oryginalną wieżę widokową z salą wystawową.

 

 • Wyly Theater w Dallas w Teksasie – budynek w zabudowie wertykalnej. Uwagę przyciąga jego przeszklona fasada. Teatr zajmuje ok. 80 000 m² powierzchni.

 

 • Theatre de Stoep w Spijkenisse Holandii – (autorem projektu jest Ben van Berkel), budynek zajmuje 5800 m², posiada dwa pomieszczenia teatralne. Bryła przypomina kwiat z ogromnym centralnym foyer. Elewacja wykonana jest z dwukolorowego aluminium, całości dopełnia LED-owe oświetlenie.

 

 • Sydney Opera House – ekspresjonistyczna budowla położona na Przylądku Bennelong Point. Autorami projektu są: Jørn Utzon i Ove Arup. Budowla wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz znajduje się kilka sal widowiskowych.

 

 • Duński Teatr Królewski w Kopenhadze – położony tuż nad wodą w kopenhaskim porcie. Foyer łączy się z promenadą. W budynku znajdują się trzy sale teatralne oraz pomieszczenia pomocnicze i ogólnodostępne (np. kawiarnie, biblioteka itp.). Deski dębowe, szarobrązowe cegły z antracytowymi fugami i szkło nadają budowli monumentalnego charakteru, a także wpisują ją w tutejszą architekturę.

 

 • Opera w Oslo – budynek o powierzchni 38 500 m², położony na fiordzie tuż nad brzegiem morza. Posiada publiczny deptak, po którym można spacerować od brzegu zatopionego w morzu po sam dach opery. Do budowy wykorzystano między innymi drewno, biały kamień i szkło.

 

 • Teatr Za-Koenji w Tokio – przypomina bryłą czarną skałę albo wielki namiot, autorem projektu jest Toyo Ito. Teatr posiada trzy sale teatralne i kilka pomieszczeń dodatkowych, w jednym mieści się między innymi archiwum literackie.

 

 • Teatr w „Wielkim Kanionie w Austrii” – powstał w starożytnym kamieniołomie. Foyer jest wykute w skale. Najważniejszą rolę pełni tutaj krajobraz, w który wpisano budowlę.

Każda z tych budowli to wielkie finansowe przedsięwzięcie. Jeżeli więc ciągle inwestuje się w piękne, spektakularne pod względem architektonicznym budynki teatralne, oznacza to, że kultura ciągle jest ważnym elementem naszego życia i nie traktuje się jej po macoszemu. Ona również musi istnieć w pięknych, nowoczesnych przestrzeniach, by sprostać oczekiwaniom współczesnych odbiorców. Podobne trendy obserwuje się w Polsce. W ostatnich latach powstało kilka interesujących obiektów teatralnych. Remontuje się też te już istniejące. Myślę, że do jednych z najciekawszych budowli teatralnych w naszym kraju zaliczyć należy:

 • Teatr Narodowy w Warszawie
 • Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
 • Teatr Baj Pomorski w Toruniu
 • Teatr Szekspirowski w Gdańsku
 • Filharmonię w Szczecinie
 • Teatr Muzyczny w Gdyni
 • Operę Wrocławską
 • Operę Novą w Bydgoszczy
 • Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
 • Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu i in.

Ciekawym przedsięwzięciem jest też wykorzystanie stadionu narodowego, gdzie od niedawna mieści się Teatr XL. Warto także wspomnieć o Teatrze Nowym, który zajmuje pomieszczenia warszawskiego MPO. Takie projekty na pewno cieszą, ponieważ dowodzą, że teatr ciągle jest w dobrej kondycji.

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Zobacz również:

Bez kategorii 0 komentarzy

Teatr 21 – tułający się aktorzy

Odwiedzają przeróżne sceny Warszawskie, szukając wciąż miejsca dla siebie. Tworzą sztukę, która ma nie tylko poruszyć widza, ale także opowiedzieć mu o obcym dla niego świecie. Tym światem jest teatr

Felietony 0 komentarzy

Święte oburzenie, czyli… 5 sztuk, które obrażają uczucia religijne

W teatrze, jak w każdej dziedzinie sztuki, zdarzają się kontrowersyjne spektakle teatralne, które nie trafiają w gust każdego. Zdarza się, że obrażają uczucia religijne. Czy ich istnienie obnaża pustkę instytucjonalności

Aktualności 0 komentarzy

Wiliam Szekspir – czy istniał naprawdę?

Sen i my z jednych złożeni pierwiastków Żywot nasz krótki w sen jest owinięty. (Wiliam Szekspir, Prospero, , IV, I, tłum. Ulrich) W tym roku 23 kwietnia obchodzić będziemy 451

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!