Najpopularniejsze teatry muzyczne

Teatry muzyczne od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością. Jest ich w Polsce kilkanaście, a bilety na większość spektaklów trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Do najpopularniejszych zaliczyć można:

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

 • Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni – największy tego typu teatr w Polsce (pod względem liczby miejsc na widowni). Obecnie w repertuarze ma dwa spektakle, które są pierwszymi musicalowymi interpretacjami słynnych powieści: Lalki Bolesława Prusa i Chłopów Władysława Reymonta. Na afiszu są także: Szalone nożyczki – komedia wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej grany spektakl na deskach teatrów amerykańskich; Mały książę. Końcówka – spektakl na podstawie utworu Antoine’a de Saint-Exupery’ego; a także: The Pale Fox, Okno na parlament, Grease, Skrzypek na dachu.

Teatr Muzyczny Roma w Warszawie

 • Teatr Muzyczny Roma w Warszawie – (dawniej Operetka Warszawska) jeden z największych i najpopularniejszych teatrów musicalowych w naszym kraju. Bardzo skutecznie przyczynia się do wzrostu popularności spektaklów muzycznych. Obecnie w repertuarze teatru znaleźć można słynny musical: Mamma mia!,

Studio Buffo

 • Studio Buffo – (od 1992 r. pod kierownictwem Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza) – pierwszy od czasów wojny teatr prywatny. Wielki sukces przyniósł teatrowi musical Metro, który wciąż można oglądać na deskach teatru. Ponadto w repertuarze obecnie znajdują się: Romeo i Julia; Skąpiec; Boeing, Boeing; Mały książę, Polita (musical reklamowany jest jako spektakl w 3D o Poli Negri). Można również posłuchać piosenek Cohena i Nahavicy, utworów z czasów PRL-u.

Teatr Muzyczny w Łodzi

 • Teatr Muzyczny w Łodzi – z szerokim repertuarem: od klasycznej operetki po współczesne musicale. Obecnie na deskach teatru zobaczyć można między innymi Zemstę nietoperza, Sen nocy (nie)letniej, Człowieka z La Manchy czy chociażby słynną rock-operę Jesus Christ Superstar.

Teatr Sabat

 • Teatr Sabat – jedyny teatr rewiowy w Polsce, jego właścicielką jest Małgorzata Potocka. Spektakle połączone są tam zazwyczaj z kolacją i dancingiem. Obecnie można bawić się między innymi przy Brunetkach, blondynkach; Sercu matki; Rewii forever.

Teatr Muzyczny Capitol

 • Teatr Muzyczny Capitol (powstał z Operetki Wrocławskiej), obecnie wystawia między innymi Mistrza i Małgorzatę (na podstawie powieści Bułhakowa), Nine, Króla Dawida, Zaczarowane podwórko.

Teatr Muzyczny w Lublinie

 • Teatr Muzyczny w Lublinie (dawniej Operetka w Lublinie) – wystawia opery, operetki i musicale. Obecnie ma w repertuarze między innymi Skrzypka na dachu, Phantoma – Upiora w operze, Barona Cygańskiego i Trzy razy Piaf.
 • Teatr Muzyczny w Poznaniu (funkcjonował pod nazwą Operetki Poznańskiej) aktualnie na afiszu teatru można znaleźć: operetkę Orfeusz w piekle oraz dwa popularne musicale: Jekyll&Hyde, Hello, Dolly!

Gliwicki Teatr Muzyczny

 • Gliwicki Teatr Muzyczny rozpoczął działalność w 2001 r. (dawniej Operetka Śląska). Na deskach teatru można obecnie obejrzeć taneczne show do muzyki Abby – I have a dream, musical Rodzina Adamsów, operę komiczną Cyrulik sewilski oraz przedstawienia teatrów występujących w Gliwicach gościnnie.
 • Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury – w swoim repertuarze ma klasyczną operetkę oraz koncerty. Związani z nim są między innymi: Jan Nowicki, Bohdan Łazuka, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Tyniec. Aktualnie można w teatrze zobaczyć między innymi monodram Doroty Stalińskiej pt.: Zgaga.

Teatr Rozrywki w Chorzowie

 • Teatr Rozrywki w Chorzowie – do 1984 roku był to Music-Hall, czyli teatr rewiowy. Obecnie wystawia między innymi rock-operę Jesus Christ Superstar, Historię filozofii po góralsku, Skrzypka na dachu.
 • Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu – młodziutki teatr, powołany na początku 2014 r. W repertuarze na najbliższe miesiące ma koncert Marka Dyjaka, familijną opowieść muzyczną Złoto i liście, musical Machiavelli czy muzyczny spektakl Lady Day w Emerson Bar&Grill o wokalistce Billie Holiday.

Część teatrów muzycznych po wojnie istniała jako operetki. Z czasem, chcąc pozyskać nowych widzów, zmieniono nazwy i rozszerzono repertuar, na scenach zaczęto wystawiać nie tylko klasyczne operetki, lecz także współczesne musicale i koncerty.

Warto wspomnieć także o teatrach operowych i filharmoniach, których w Polsce jest również sporo. Przyciągają repertuarem koneserów gatunku, ale i „oswajają” z muzyką klasyczną.


 

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Zobacz również:

Wydarzenia 0 komentarzy

Festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica

Czwartego września w Warszawie rozpocznie się pierwszy festiwal Oper Barokowych Dramma per Musica, pod czas którego odbędzie się 19 wydarzeń muzycznych i wystąpi ponad 100 atystów w tym 40 wokalistów.

Aktualności 0 komentarzy

Najpiękniejsze Teatry w Polsce – Teatr Wielki w Poznaniu odc. 2

W KochamTeatr.pl przestawimy cykl: Najpiękniejsze Teatry w Polsce Teatr Wielki w Poznaniu W drugim odcinku odcinku  Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu! Teatr Wielki w Poznaniu symbolizuje ponad 100

Ciekawostki 0 komentarzy

Teatr bez słów czyli znaczenie tańca w teatrze

Teatr może istnieć bez słów. Jeszcze do niedawna nie śniło się to teatrologom, ani reżyserom. Okazuje się jednak, że tekst nie musi pełnić w sztuce żadnej roli, lub niewielką. Na

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!