„Olenna” w Teatrze Studio

Oleanna – Dawid Mamet

Szkoła jest miejscem ścierania się wielu idei, konfrontowania różnych opinii, współżycia z innymi ludźmi. Jednak wznosząc się ponad podziały religijne, rasowe czy kulturowe nigdy nie udało się zniwelować odwiecznego podziału na uczniów i nauczycieli, studentów i profesorów. Oczywiście są jednostki, które próbują ową granicę przekroczyć, zamazać. Ale czy nauczyciel zawsze jest tym, który uczy, a uczeń tym, który słucha?

Oleanna - Teatr Studio

Oleanna – Teatr Studio

Utopijna projekcja

Autorem dramatu jest David Mamet, amerykański dramatopisarz, scenarzysta i reżyser, laureat nagrody Pulitzera w 1984 roku za sztukę „Glengarry Glen Ross”. Tytuł „Oleanna” został zaczerpnięty z folkowej piosenki, która opowiada o utopijnej wizji pewnego Norwega, który chciał stworzyć w Pensylwanii idealne społeczeństwo.

Na nazwę założonej przez niego kolonii składało się imię jego (Ole) oraz jego małżonki (Anna). Na scenie aktorski tandem tworzy Natalia Rybicka wraz z Krzysztofem Stelmaszykiem, który odpowiada również za reżyserię. Cała akcja rozgrywa się w jednej ze szkolnych klas. Studentka Carol przychodzi do Johna – swojego nauczyciela – i narzeka na problemy w nauce, a w szczególności na niejasność jego wykładów. John oferuje swoją pomoc, zamierza wystawić pozytywną oceną, w zamian za regularne spotkania, na których będzie starał się wszystko przystępnie wyjaśnić i lepiej poznać uczennicę.

Oleanna - Teatr Studio

Oleanna – Teatr Studio

Nasza klasa

Każdy nauczyciel traktuje całą klasę uczniów jako jedność, do momentu aż nie zacznie zwracać się do poszczególnych osób. Podobnie jest z Carol, która początkowo reprezentuje tylko swoje problemy i opinie na temat Johna, aby już po chwili zacząć się zwracać do niego w liczbie mnogiej, reprezentując także innych kolegów.

Obserwujemy zmianę osoby górującej na drugą. Podległa uczennica staje się agresywna i władcza, ucieka się do szantażu i zastraszania. Dojrzały mężczyzna, oceniający dotychczasowe poczynania uczniów, okazuje się bezbronny i uległy. W spektaklu Oleanna główny spórrozgrywa się na linii profesor – studentka, co jakiś czas słyszymy odbywające się rozmowy Johna z żoną oraz dowiadujemy się o jego, pogarszającej się z minuty na minutę, sytuacji domowej.

Podsumowując

Spektakl „Oleanna” pochodzi z 1992 roku i opisuje walkę między profesorem a uczennicą. Akcja rozgrywa się w przestronnej, jasnej sali, będącej miejscem spotkań bohaterów.

Zatarcie się granicy pomiędzy podwładnym a władcą, słabszym a silniejszym, powoduje wciągnięcie widza w psychologiczną grę prowadzoną na scenie. Dramat Oleanna pokazuje ciemną stronę człowieka, chęć dokonania zemsty, zdobycia władzy i wskazuje na dewaluacje pewnych wzorców we współczesnej kulturze. „Oleanna” jest sztuką trudną, pełną napięć, skomplikowanych gier, obnażających psychikę bohaterów i granice ich wytrzymałości. Duża część akcji opiera się na niedopowiedzeniach oraz niejasnych sformułowaniach oczekiwań głównych bohaterów wobec siebie.

Oglądając Oleannę widz musi być ciągle skupiony, żeby wyłapać momenty zwrotne, zaobserwować pewne niuanse, które wpływają na zachowania bohaterów. Niemniej, gdy widz już tego wszystkiego dokona, wyjdzie z teatru usatysfakcjonowany, głownie za sprawą tak dobrze skonstruowanego tekstu Mameta.


Oleanna

Autor: David Mamet

Przekład: Marek Kędzierski

Reżyseria: Krzysztof Stelmaszyk

Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska

Muzyka i tekst piosenki: Ygor Przebindowski

Spektakl Oleanna możesz obejrzeć w Teatrze Studio – kliknij

Oleanna - Recenzja - Teatr StudioReviewed by KochamTeatr.pl on.Tytuł „Oleanna” został zaczerpnięty z folkowej piosenki, która opowiada o utopijnej wizji pewnego Norwega, który chciał stworzyć w Pensylwanii idealne społeczeństwo. Na nazwę założonej przez niego kolonii składało się imię jego (Ole) oraz jego małżonki (Anna). Rating: 4

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Ocena

Ocena
4/5

4

Warto się wybrać
4
Podsumowanie

Duża część akcji opiera się na niedopowiedzeniach oraz niejasnych sformułowaniach oczekiwań głównych bohaterów wobec siebie. Oglądając sztukę widz musi być ciągle skupiony, żeby wyłapać momenty zwrotne, zaobserwować pewne niuanse, które wpływają na zachowania bohaterów. Niemniej, gdy widz już tego wszystkiego dokona, wyjdzie z teatru usatysfakcjonowany, głownie za sprawą tak dobrze skonstruowanego tekstu Mameta.

Zobacz również:

Ciekawostki 0 komentarzy

Teatr szekspirowski w Gdańsku. Jednych zachwyca, a drugich?

Jedną z najciekawszych inwestycji teatralnych początku XXI wieku jest z pewnością budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Podwale Przedmiejskie w centrum Gdańska. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło kilka miesięcy temu –

Wydarzenia 0 komentarzy

„PIĘĆ OSTATNICH LAT” – próby czas zacząć!

Pod kierunkiem Wojciecha Kępczyńskiego rozpoczęły się dzisiaj w Teatrze Muzycznym ROMA próby do nowego musicalu pt. „Pięć ostatnich lat“ („The Last Five Years“), który będzie miał premierę 16 stycznia 2016 roku na

na co do teatru? 0 komentarzy

RED w Teatrze Dramatycznym – recenzja

Mark Rothko – amerykański malarz pochodzenia żydowskiego vs młody chłopak z ambicjami. Abstrakcjonizm i ekspresjonizm legendarnego malarza vs sztuka współczesna. Jest to poruszający i nacechowany emocjonalnie spektakl, w którym zderzają

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!