Spektakl „Polityka” w Teatrze 6. Piętro

Rok 2015 dobiega końca. W teatrach większość biletów już wyprzedana, widzom pozostaje rezerwować miejsca na rok nadchodzący. Spektakl Polityka, w reżyserii  Eugeniusza Korina, była jedną z ostatnich granych w tym roku. Jak sam tytuł wskazuje, w sztuce nie brakuje  politycznych intryg. Akcja obfituje także w potyczki miłosne, które zależne od ówczesnych konwenansów, stają się ponadto ofiarą partyjnych podziałów. Czy prawdziwa miłość zdoła wznieść się ponad polityczne preferencje bohaterów?

Polityka - Teatr 6 piętro

Polityka – Teatr 6 piętro

Gorzka komedia

Komedia Polityka Włodzimierza Perzyńskiego obnaża kulisy życia politycznego w II RP. Widzowie przenoszą się do Polski lat dwudziestych, Polski pełnej korupcji, kumoterstwa i prywaty. Jesteśmy świadkami walki pomiędzy lewicą a prawicą. Po jednej stronie stoi wyemancypowana Jadwiga Łazańska (Małgorzata Socha) wymachująca „Kapitałem” Marksa, zaś po drugiej – jej adorator – Adolf Burski (Rafał Królikowski) o prawicowych zamiłowaniach. Humor nie opiera się jednak na miłosnych intrygach, lecz jest wynikiem politycznych kłótni i schematycznych podziałów. To z nich widz się śmieje, to one są siłą motywującą działania bohaterów.

W świecie przedstawionym w spektaklu polityka przyjmowanie łapówek jest na porządku dziennym, a brak jakiegokolwiek pojęcia o polityce nie przekłada się na funkcję obejmowaną przez daną osobę. Na usta ciśnienie się stwierdzenie, że im człowiek głupszy, tym łatwiej w politycznym środowisku się odnajdzie. Ta idea zdaje się przyświecać Franciszce (Hanna Śleszyńska) i Ministrowi Kręciołkowi (Sylwester Maciejewski), którzy zawdzięczają swoje obecne posady układom oraz absurdom systemowym.

Polityka - Teatr 6 piętro

Polityka – Teatr 6 piętro

 Sztuka przedwojenna

W sztuce Polityka reżyser sięga do tradycji kina niemego. Korin, lubiący łączyć elementy kina i teatru, przeplata wystąpienia aktorów czarnobiałym filmem, pokazującym to, co dzieje się w danym momencie poza sceną. Grze aktorów towarzyszy taper, usytuowany z boku sceny, przygrywający na pianinie i pełniący rolę narratora. Klimat tamtych lat – zresztą niezwykle skutecznie – oddają również stroje bohaterów i scenografia. Na szczególne uznanie zasługuje dobrze przemyślane oświetlenie sceny, wprowadzające widza w odpowiedni nastrój.

Spektakl Polityka – podsumowując

Polityka - Teatr 6 piętro

Polityka – Teatr 6 piętro

Pomimo gwiazdorskiej obsady i dobrej gry aktorskiej sztuka miejscami zaczyna się dłużyć. Humor i ironia są tutaj obecne, jednak powtarzane żarty utrzymywane ciągle w tym samym klimacie, po dłuższym czasie, zaczynają nużyć i tracić na sile.

Większość sytuacji zawartych w komedii Perzyńskiego jest aktualna do dzisiaj i aż chce się zobaczyć nieco więcej odniesień do wydarzeń z dzisiejszej sceny politycznej, których było niestety stosunkowo niewiele. Z aktorów zdecydowanie wyróżnić należy Hannę Śleszyńską w roli Franciszki oraz Bartłomieja Firleta w roli Kiełbikowskiego, którzy uwydatniają ironiczne, czasami groteskowe, rysy swoich postaci. Zabiegi reżyserskie, takie jak wprowadzenie na scenę tapera, łączenie kina niemego z grą aktorów czy rekwizyty z epoki, pozwalają widzowi cofnąć się do lat przedwojennych dżentelmenów i dam. Sztuka w rzetelnej inscenizacji, choć momentami pozbawiona aktualnych odniesień, które mogłyby dodać więcej pikanterii.

Bilet na spektakl Polityka możesz kupić tutaj! 


 

Reżyseria: Eugeniusz Korin

Scenografia: Maciej Chojnacki

Muzyka: Janusz Tylman, Czesław Majewski

Kostiumy: Beata Harasimowicz

 

Spektakl „Polityka” w Teatrze 6. PiętroReviewed by KochamTeatr.pl on.Rok 2015 dobiega końca. W teatrach większość biletów już wyprzedana, widzom pozostaje rezerwować miejsca na rok nadchodzący. Spektakl Polityka, w reżyserii Eugeniusza Korina, była jedną z ostatnich granych w tym roku. Jak sam tytuł wskazuje, w sztuce nie brakuje politycznych intryg. Akcja obfituje także w potyczki miłosne, które zależne od ówczesnych konwenansów, stają się ponadto ofiarą partyjnych podziałów. Czy prawdziwa miłość zdoła wznieść się ponad polityczne preferencje bohaterów? Rating: 4

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Ocena

ocena
4/5

4

Warto się wybrać
4
Podsumowanie

Zabiegi reżyserskie, takie jak wprowadzenie na scenę tapera, łączenie kina niemego z grą aktorów czy rekwizyty z epoki, pozwalają widzowi cofnąć się do lat przedwojennych dżentelmenów i dam. Sztuka w rzetelnej inscenizacji, choć momentami pozbawiona aktualnych odniesień, które mogłyby dodać więcej pikanterii.

Zobacz również:

na co do teatru? 1 komentarz

Don Kichot z Kamienicy – spektakl manifest

Don Kichot z Kamienicy, czyli wzbogacona o wątki autobiograficzne inscenizacja „Człowieka z La Manchy”, to spektakl – manifest Emiliana Kamińskiego, aktora, reżysera i założyciela Teatru Kamienica w Warszawie.

Spektakle 0 komentarzy

Polecamy – JEŹDZIEC BURZY

“Jeździec burzy” to rockowo-teatralna historia niepokornego artysty, wrażliwego poety, który wspólnie z przyjacielem Rayem Manzarkiem zakłada rock’n’rollową kapelę. Ponadczasowe przeboje THE DOORS grane na żywo przez zespół Romualda Kunikowskiego, który

Wydarzenia 0 komentarzy

36. Warszawskie Spotkania Teatralne

Czym są Warszawskie Spotkania Teatralne ?

Warszawskie Spotkania Teatralne czyli najciekawsze spektakle dla dorosłych i dzieci nie pokazywane dotąd w Warszawie. W tym roku przedstawienia wybrali kuratorzy Wojciech Majcherek (spektakle dla dorosłych) i Krzysztof Rau (spektakle dla dzieci).

2 komentarzy

  1. Ewa
    Styczeń 07, 21:01 Odpowiedz

    Wspaniały spektakl, recenzja znakomicie go oddaje. Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć, powinien czym prędzej nadrobić zaległości

Zostaw wiadomość