Popularne spektakle dla dzieci. Sprawdź!

Do wychowawczej funkcji teatru nikogo nie trzeba przekonywać. Każdy wie, że sztuka i teatr dla dzieci uwrażliwia na piękno, budzi ciekawość świata. Warto więc korzystać z oferty teatrów dla dzieci i od najmłodszych lat przyzwyczajać je do „bywania” w teatrze.

Oferta dla młodych widzów jest bardzo bogata. Ważne tylko, by dopasować repertuar do wieku dziecka.

Jakie spektakle dla dzieci?

Jedną z wielu ulubionych książek od lat są Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren. Zawsze znajdują się bardzo wysoko w rankingach najczęściej czytanych lektur, warto więc wybrać się ze swoją pociechą na spektakl przygotowany przez zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu. Adaptacji powieści dokonała Anna Ilczuk. A co ciekawe, scenografię do tego spektaklu współtworzą dzieci. Podejrzewam, że rodzice chętnie również obejrzą przedstawienie i powrócą wspomnieniami do czasów szczęśliwego i beztroskiego dzieciństwa. Sztuka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Dokąd pędzisz koniku

 

Kolejna popularna lektura, która doczekała się adaptacji na deskach polskiego teatru, to Czarnoksiężnik z krainy Oz w reżyserii Jana Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua. Spektakl wystawiany jest w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Doskonale znana opowieść o Dorotce z pewnością spodoba się także rodzicom. Na stronie teatru niestety nie ma informacji na temat kategorii wiekowej, ale z opinii rodziców wynika, że można się już wybrać z pięcio-sześciolatkiem.

Wielką popularnością cieszy się również sztuka Jak zostałam wiedźmą według Doroty Masłowskiej (reż. Agnieszka Gilińska) w Teatrze Studio w Warszawie. Występuje w nim plejada gwiazd: Kinga Preis, Dominika Ostałowska, Łukasz Simlat, Michał Zbrojewicz. A muzykę na żywo gra zespół Voo Voo. Sztuka przeznaczona jest dla starszych dzieci, ponieważ opowiada o konsumpcjonizmie współczesnego świata. Groteska, absurd i czarny humor dominują na scenie.

Kot w Butach

Znane nazwiska aktorów pojawiają się również w obsadzie kolejnego popularnego spektaklu dla dzieci. W Pinokiu – wystawianym w Teatrze Nowym w Warszawie − można zobaczyć na scenie m.in.: Magdalenę Popławską, Magdalenę Cielecką i Macieja Stuhra. Spektakl został dopasowany do oczekiwań współczesnego młodego widza. Pinokio buntuje się przeciwko dorosłym, walczy o swoją niezależność. I dopiero, kiedy przeżyje wiele rozczarowań, zmieni się w prawdziwego chłopca. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od ośmiu lat.

Jedną z najpopularniejszych sztuk teatralnych dla młodych widzów jest także Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek. Polsko-słowacki spektakl w reżyserii Mariána Pecki (wg tekstu Marty Guśniowskiej) wystawia Białostocki Teatr Lalek. Na scenie dzieci obserwują całą gamę oryginalnych postaci. Sztuka jest mądra i zabawna, wysoko oceniana przez najmłodszą publiczność, jak i przez krytyków. Główną bohaterką jest pechowa Żyrafa, której niestety wszyscy unikają, by nie zarazić się paskudnym pechem. Oczywiście do czasu. Musi się przecież wydarzyć coś, co zmieni życie bohaterki.

Obecnie teatry mają w ofercie również przedstawienia dla najmłodszych widzów. Można wybrać się na spektakl już z rocznym dzieckiem. Jedną z najpopularniejszych sztuk przygotowanych właśnie dla maluchów jest Afrykańska przygoda w reż. Janusza Słonimskiego wystawiana obecnie w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga. Sztuka w plebiscycie Bursztynowy Pierścień została uznana za najlepszy spektakl sezonu 2010/2011. Jest przeznaczona dla dzieci w wieku od jednego roku do trzech lat. Trwa zaledwie 25 minut, a dodatkowe 15 minut przeznaczone jest na zabawę. Spektakl został pomyślany tak, aby trafiał do najmłodszych widzów. Wystawiany był również w teatrach w Gdańsku i Wrocławiu.

W krótkim artykule nie da się zaprezentować pełnej oferty spektakli dla dzieci. Jednak w każdym większym mieście rodzic ma do wyboru bogaty repertuar. Warto go przejrzeć, by wybrać sztukę dopasowaną do wieku oraz potrzeb swojego dziecka. To na pewno zadziała stymulująco na jego rozwój, pobudzi ciekawość świata i wykształci w nim wrażliwość na piękno.


Spektakle dla dzieci znajdziesz tutaj:

  1. Teatr Groteska w Krakowie – zobacz
  2. Teatr Rampa w Warszawie – zobacz
  3. Teatr Norwida w Jeleniej Górze – zobacz
  4. Wejherowskie Centrum Kultury – zobacz

 

 

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Zobacz również:

Aktualności 0 komentarzy

II BITWA TENORÓW NA RÓŻE

Koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia Mazowieckiego Teatru Muzycznego. II edycja Bitwy Tenorów na róże. Koncert z towarzyszeniem orkiestry. 4 znakomitych tenorów powalczy o miano najlepszego tenora i platynową różę. Tenorom

Aktualności 0 komentarzy

Broadway – Jak to się zaczęło?

Początek XX wieku. Nowy York. Na Broadwayu rodzi się scena teatralna, która wkrótce wywróci do góry nogami postrzeganie sztuki. Każdego roku wystawia się tutaj dziesiątki sztuk, nie tylko amerykańskich. Najwięcej

Aktualności 0 komentarzy

Makbet w Gdańsku

W niedziele zakończył się 19. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku. Nie bez przyczyny został on zwieńczony „Makbetem” wyreżyserowanym przez Luka Percevala. Belgijski reżyser odnalazł i przedstawił esencje sztuki Szekspirowskiej w jednym niedługim,

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!