Teatr 21 – tułający się aktorzy

Odwiedzają przeróżne sceny Warszawskie, szukając wciąż miejsca dla siebie. Tworzą sztukę, która ma nie tylko poruszyć widza, ale także opowiedzieć mu o obcym dla niego świecie. Tym światem jest teatr 21 i jego tułający się aktorzy.

Teatr 21 – Historia

Teatr działa od 2005 r. w Warszawie. A jego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Swoje początki miał w  Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie gdzie od okiem pedagoga teatralnego Justyny Sobczyk pracowali nad nie typowymi jasełkami pt. „Wiadomość nie z tej ziemi” czy „Czekamy, czekamy…”. Później zaczęli realizować spektakle autorskie takie jak :   „Orfeusz + Eurydyka = WNM” (2005), „Lot nad Panamą” (2006) ,„Alicja” (2008  na podstawie „Alicja w Krainie Czarów”) gdzie zastanowiono się nad innością osoby jednej z aktorek – artystki, Marty Stańczyk (jedynej artystki w  tamtym  okresie w zespole). W przedstawieniu aktorzy rozważali czy tytułowa Alicja ma prawo do pozostania w ich krainie czarów.

Fot. Teatr21.pl

Fot. Teatr21.pl

W 2010r  powstał nowy spektakl pt. „Portret” , w którym aktorzy malują własne portrety swoją  wyobraźnią, inspiracja tej opowieści pochodzi z książki Michele Lemie pt. „Burzowa noc”, dalej happening „Miasto, Manifest” (2009) , który krytycznie odnosił się do „(nie)obecności” osób niepełnosprawnych w przestrzeni miasta. W 2011 roku teatr 21 został zaproszony do  projektu dla Muzeum Historii Żydów Polskich, gdzie grupa przygotowała performance pt. “Uwaga, Następnie powstało przedstawienie zadające pytanie „kim jesteśmy?” dla dzieci w wieku 3-7 lat „Ja jestem ja” na podstawie książki „Das kleine Ich bin Ich” Miry Lobe. Premiera odbyła się w 2011 w Teatrze Baj w Warszawie.

Rok 2012 przyniósł dla teatru 21 olbrzymi sukces. Teatr 21 po raz pierwszy zaprezentował się za granicą. Wraz z toruńskim artystą Stefanem Kornackim zawędrował aż do Kijowa, gdzie zainscenizował cztery performance w przestrzeni miejskiej. Od tamtej pory zaczął odwiedzać przeróżne festiwale: Normal Festival , Malta oraz Wioska Teatralna . W grudniu odbyła się premiera spektaklu „I my wszyscy. Odcinek 0”, czyli  opera mydlana stworzona przez artystów Teatru 21 , a może raczej scenariusz napisany przez ich  pokrętne i ironiczne życie…?

Projekt “O!Swój!”

Rok 2013 był wyjątkowy dla  Teatru 21 . Powstały ich dwie autorskie premiery  „Śmiertelnie trudna gra ” i  „Statek miłości. Odcinek 1”, który później zostanie wystawiony na  Dniach Sztuki Współczesnej w Białymstoku (2015). Jednakże rok 2013 nie krył wystarczająco dużo niespodzianek dla Teatru . W 2014r. ruszył projekt „O! Swój ” trwający rok .Projekt zakończył się spektaklem w dniu 11.09.2015r.  „Upadki.Odcinek2” – poruszający problem pragnienia  pieniądza. Urojony , wymarzony , złoty świat ze snu , o którym pewnie każdy z nas marzy może się stać niebezpieczną pułapką , która szybko przegoni marzenia i ujawni szarą rzeczywistość i kim wobec niej jesteśmy ,czyli  nikim , a nasze złote sny to tylko „pieniążki  do zabawy”.

1505615_621595621275430_1099200620195340476_n

Projekt „O! Swój” miał na celu zetknięcia się uczniów Polskich szkół z teatrem  patrząc z innej perspektywy niż widza i odtwórcy tekstów scenicznych . Jego zadaniem było pokazać teatr jako obraz inspiracji i kreatywność oraz oczywiście oswoić z problemem inności. Później oprócz kontynuowania projektu artyści teatru 21 zmierzyli się z problemem  holokaustu poprzez performance  „Tisza be-Aw’’. Podczas tego przedsięwzięcia mieli porównać siebie  czyli zespół ludzi upośledzonych umysłowo do prześladowanych żydów. Owe prześladowanie przedstawili za pomocą zwykłych gier sportowych ( zbijak, szczur , berek itd.)podczas , których często panuje rywalizacja i  jest się  poniżanym przez swą niezdarność, ale także rygor i ścisłe określone zasady. Jeżeli się ich nie przestrzega  to jest się eliminowanym, tylko czy to ma znaczenie ? Jeżeli i tak wszyscy gracze są z góry na straconej pozycji . Przecież nikt nie wygra z losem …

Sztuka, wyobraźnia, ODWAGA!

Teatr 21 poprzez swoją sztukę przedstawia i oswaja z nią swoich widzów. Nie boi się mówić o sobie. Jest pełen inspiracji i odrobinki marzeń…Bawi się sceną i własną wyobraźnią. Nie ma granic , szuka  możliwości jakie posiada i może posiadać.  A w dodatku w swoich przedsięwzięciach jest pełen miłości wobec samego teatru. Kocha scenę i reflektory. Niektórzy  powiedzieliby  ,że to nie pedagogiczne podejście rozwijać u osób z Zespołem Downa marzeń, które mogą nigdy się nie spełnić. Justyna Sobczyk przewodniczka zespołu uważa wręcz przeciwnie. Według niej życie bez marzeń nie miałoby sensu, trzeba w miarę  możliwość je realizować i to właśnie robi stawiając pewną granicę między życiem scenicznym a prywatnym swoich podopiecznych, ponieważ nie ma na nie wpływu.

Na początku artykułu napisałam ,że Teatr 21 szuka miejsca dla siebie grając między innym w : Teatrze Powszechnym, Instytucie Teatralnym, Teatrze Studio, Muzeum Historii Żydów Polskich, jednakże jego tułaczka jest wyjątkowa. Dla niego to wielka podróż pełna  wrażeń i emocji. Każdy występ dla tych aktorów to niepowtarzalne przeżycie, większe niż dla samego widza i może właśnie dla tego w zwyczaju Teatru 21 jest pozostawanie aktorów  na scenie do końca (dopóki widownia nie opuści swych miejsc ).

Teatr 21 to nie recytacja wierszyków, nie obnażanie się szukając współczucia, to też nie tragedia grecka, czy dramat Szekspirowski . To odrębny , unikatowy i niepowtarzalny teatr tworzący własną niezależną sztukę, która nie jest zabawą niepełnosprawnych umysłowo „dzieci ,ale jest to   pragnienie dorosłych ludzi  i na swój sposób dojrzałych do zaistnienia w świecie poprzez sztukę  i powiedzenie o sobie innym, wykorzystując przy tym swą miłość do teatru.

Strona teatru: Teatr21.pl

 

O Autorze

Anna Franczak
Anna Franczak 5 Post

Studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Miłośniczka Pantomimy. Pasjonatka jazdy konnej. Swój czas wolny poświęca dzieciom w stajni hipoterapeutycznej.

Zobacz również:

Felietony 0 komentarzy

Musical w Polsce. Co warto wiedzieć?

Musical w Polsce nie ma zbyt długiej tradycji, zresztą kiedy porównamy jego historię z dziejami teatru, to okaże się, że to dopiero raczkujący gatunek sceniczny. Jego początków można szukać w

Aktualności 0 komentarzy

Premiera Teatru Telewizji!

Sen nocy letniej, cz. 1 Adaptacja jednego z najsłynniejszych dramatów Willliama Shakespeare’a. Spektakl BBC z 2016 roku. Na ateńskim dworze bezlitosny dyktator Theseus planuje swój ślub z Hippolitą, która jest

Ciekawostki 0 komentarzy

Ruszyły próby do kolejnej produkcji Teatru PAPAHEMA

Ruszyły próby do kolejnej produkcji Teatru PAPAHEMA, pierwszej w ich repertuarze bajki. Familijny spektakl pt. “Alicja po drugiej stronie lustra” na podstawie prozy Lewisa Carrolla powstanie we współpracy z Fundacją

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!