Spektakl “Proszę słonia” – Teatr Andersa w Lublinie

14 marca w lubelskim Teatrze im. Hansa Christiana Andersena miała miejsce premiera spektaklu „Proszę słonia”. Bajka została wyreżyserowana przez Arkadiusza Klucznika, który tym razem zdecydował się wykorzystać znany utwór Jerzego Kerna.

Opowieść o chłopcu

„Proszę słonia” to opowieść o kilkuletnim chłopcu imieniem Pinio. Jest on najmniejszy w swojej klasie, co bardzo martwi jego rodziców. Pinio każdego dnia jest przez nich zmuszany do przyjmowania garści witamin, które mają sprawić, że chłopiec urośnie. Rodzice nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że syn wcale nie połyka podawanych mu pastylek. Zamiast do swojej buzi wkłada je do trąby porcelanowego słonia o imieniu Dominik.

Proszę słonia - spektakl

Witaminy okazują się bardzo skuteczne, co sprawia, że słoń z każdym dniem staje się coraz większy, aż w końcu osiąga naprawdę ogromne rozmiary i ożywa. Jak nietrudno się domyślić taka sytuacja jest powodem licznych komplikacji. Ze względu na swój niski wzrost Pinio ma również trudności w szkole. Przykrości doświadcza przede wszystkim ze strony kolegi Rybczyńskiego, który często mu dokucza. Pinio nie jest zapraszany przez kolegów do wspólnych gier i zabaw. Zdaniem reżysera na tym właśnie polega aktualność bajki Jerzego Kerna. W każdej szkole są bowiem osoby, które dokuczają innym, jak również ci, którzy doświadczają przykrości. Jednym z najważniejszych celów spektaklu było uświadomienie takim dzieciom tego, że wbrew pozorom nie są same. Arkadiusz Klucznik postanowił trochę uwspółcześnić bajkę Jerzego Kerna, która została napisana w czasach, gdy codzienne życie wyglądało trochę inaczej.

Teatr Andersa Lublin

W zaprezentowanej na lubelskiej scenie wersji „Proszę słonia” mama Pinia ciągle ćwiczy, natomiast jego tata nie rozstaje się ze swoim laptopem. W spektaklu wykorzystano kukły oraz maski groteskowe. Reżyser wspomniał, że kilka lat wcześniej przeprowadził z Jerzym Kernem rozmowę dotyczącą inscenizacji tej bajki. Kern był wprawdzie sceptyczny wobec tego pomysłu, ale zapewnił, że w razie potrzeby jest gotów dopisać do tekstu piosenki. Niestety, jego śmierć w 2010 roku uniemożliwiła realizację tych planów. Ostatecznie teksty piosenek śpiewanych w trakcie spektaklu napisał Dariusz Czajkowski, natomiast muzykę skomponował Piotr Nazaruk. Za choreografię odpowiada Urszula Pietrzak, a za scenografię Dariusz Panas. W główne role wcielili się Mateusz Kaliński (słoń Dominik), Kacper Kubiec (Pinio), Bartosz Siwek (Tato) oraz Roma Drozdówna (Mama). Warto zaznaczyć, że „Proszę słonia” to jedna z najpopularniejszych bajek autorstwa Jerzego Kerna. Pod koniec lat siedemdziesiątych na jej podstawie został nakręcony film animowany, wyreżyserowany przez Witolda Giersza.

Proszę słonia - teatr andersa lublin

Teatr im. Hansa Christiana Andersena powstał w 1954 roku. Początkowo nosił nazwę Państwowego Teatru Lalki i Aktora. Jego aktualną siedzibą są budynki na Starym Mieście, które dawniej należały do dominikanów. Planowane jest jednak przeniesienie teatru do Domu Kultury Kolejarza, który ma zostać dostosowany specjalnie do potrzeb tej instytucji. Arkadiusz Klucznik pełni rolę dyrektora teatru. Przedtem był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Jak sam przyznaje, dużą wagę przywiązuje do różnorodności repertuaru, a także do partnerskiego podejścia do małego widza.

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Ocena

Ocena
4/5

4

Warto się wybrać
4

Zobacz również:

na co do teatru? 0 komentarzy

IDOMENEO, RE DI CRETA w Warszawskiej Operze Kameralnej

DOMENEO, RE DI CRETA powstał w 1780 roku na zamówienie teatru dworskiego elektora bawarskiego Karla Theodora.

Repertuar 0 komentarzy

Opis Obyczajów III – Teatr IMKA

Spektakl “Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wsządzie sią miąsza złe do dobrego” jest pierwszą częścią cyklu tworzonego na podstawie “Opisu obyczajów za panowania Augusta III” i „Pamiętników, czyli historii Polski” księdza Jędrzeja Kitowicza. Cykl ten będzie trwał tak długo, aż wyczerpie sią interesujący materiał u autora (…)

Aktualności 0 komentarzy

MŁYNARSKI obowiązkowo! Zapraszamy!

„Młynarski obowiązkowo!” to tytuł widowiska, który został zapożyczony z książki z moimi tekstami, opublikowanej parę lat temu.

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!