Teatr szekspirowski w Gdańsku. Jednych zachwyca, a drugich?

Jedną z najciekawszych inwestycji teatralnych początku XXI wieku jest z pewnością budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Podwale Przedmiejskie w centrum Gdańska. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło kilka miesięcy temu – 19 września 2014 r. I warto dodać, że to pierwsza od czterdziestu lat budowa od podstaw teatru dramatycznego w naszym kraju!

Autorem projektu jest Włoch Renato Rizzi. Z zewnątrz budynek wykonany jest z czarnej cegły klinkierowej. Wydaje się masywny i ciężki. Być może trochę przygnębiający. Jednak jego wnętrze jest zupełnie inne – lekkie i jasne. Białe ściany, beżowa podłoga sprawiają wrażenie ascetycznych i zimnych. Korytarze ciągną się niczym labirynt. Wydawać by się mogło, że można zabłądzić w wąskich przejściach. Dopiero w sali teatralnej wszechobecne jasne drewno dodaje wnętrzu ciepła, przytulności i elegancji.

Główne pomieszczenie teatralne przypomina konstrukcją teatr elżbietański. Posiada otwierany dach, co umożliwia wystawianie sztuk pod gołym niebem, tak jak odbywało się to w XVII w. Zastosowano ruchomy system zapadni sceny i widowni, które nie mają tutaj stałego miejsca. Można je usytuować dowolnie, w zależności od potrzeb reżysera. Jednak podobno teatr nie posiada sceny obrotowej.

Galerie usytuowane w kształcie podkowy mają trzy poziomy. Niestety miejsca siedzące tutaj to drewniane ławy z poduszkami. Brak oparć stanowi niezłe wyzwanie podczas oglądania spektaklu. Dwu-trzygodzinna sztuka to już solidne obciążenie dla kręgosłupa. Ławy ustawione są w trzech rzędach. Niestety w pierwszym na wysokości twarzy ma się od razu barierkę. Chyba niezbyt fortunnie to zostało zaplanowane. W trzecim rzędzie natomiast ława jest tak wysoka, że kiedy widz oprze się o ścianę, to (jeżeli jest przeciętnego wzrostu) nie postawi swobodnie całych stóp na podłodze. Ponadto co kilka metrów rozmieszczone są drewniane słupy, które także mogą ograniczać widoczność. Podobno władze teatru z tego powodu zmniejszyły o połowę liczbę miejsc na galeriach. Wprowadzono też różne ceny biletów i na boczne galerie dostępne są wyłącznie wejściówki. Widz zostaje też poinformowany o słabej widoczności w tych miejscach.

Niestety teatr nie posiada porządnego foyer. Widzowie w trakcie przerwy spacerują po dość wąskich korytarzach.

W piwnicy znajduje się kawiarnia z bardzo ascetycznym wystrojem: czarne stoliki i gdzieniegdzie tylko miejsca do siedzenia. Niezbyt fortunne wydaje się umieszczenie szatni w piwnicy, do której schodzi się dość stromymi schodami. Po spektaklu jest na nich tłok, bo ruch odbywa się obustronnie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tym teatrem jest organizacja Festiwalu Szekspirowskiego, którego historia w Gdańsku sięga 1997 r. Ponadto teatr prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Mają się w nim również odbywać warsztaty i turnieje fechtunku. Jest to związane z historią tego miejsca, ponieważ w XVII wieku istniała tutaj Szkoła Fechtunku. Na stronie teatru czytamy, że wielofunkcyjny budynek przeznaczony był do ćwiczeń i spotkań szermierczych, występów i pokazów, walk zwierząt i teatralnych przedstawień. Grały w nim często aktorskie trupy z Anglii, wystawiając Szekspirowskie dramaty.

Pomimo kilku minusów, jakie posiada teatr, warto obejrzeć na jego deskach interesujący spektakl, ponieważ to jedyny teatr szekspirowski w Polsce. Dla każdego teatromaniaka z pewnością będzie to nie lada gradka. A być może władze teatru dopracują szczegóły i oglądanie spektakli w tym miejscu będzie jeszcze większą przyjemnością.

 

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Zobacz również:

Aktualności 0 komentarzy

Najpiękniejsze Teatry w Polsce – Teatr Wielki w Poznaniu odc. 2

W KochamTeatr.pl przestawimy cykl: Najpiękniejsze Teatry w Polsce Teatr Wielki w Poznaniu W drugim odcinku odcinku  Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu! Teatr Wielki w Poznaniu symbolizuje ponad 100

Aktualności 0 komentarzy

„Sodoma Gomora – Hotel” – koncert charytatywny w Teatrze Ochoty

Teatr Ochoty zaprasza na koncert charytatywny „Sodoma Gomora – Hotel” w reżyserii Marcina Przybylskiego. Wydarzenie odbędziesię 3 lutego o godzinie 22.00 w ramach cyklu „Straszny sezon” autorstwa Marcina Hycnara. „Sodoma

na co do teatru? 0 komentarzy

Szalone nożyczki. Znajdują się w księdze rekordów Guinessa…

Wiedziałeś, że… Sztuka znajduje się w księdze rekordów Guinnessa jako najdłużej grane przedstawienie (z wyjątkiem musicali) w Stanach Zjednoczonych – ichniejsze „Szalone nożyczki” nie schodzą z afiszy już od ponad

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!