Teatr szekspirowski w Gdańsku. Jednych zachwyca, a drugich?

Jedną z najciekawszych inwestycji teatralnych początku XXI wieku jest z pewnością budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przy ul. Podwale Przedmiejskie w centrum Gdańska. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło kilka miesięcy temu – 19 września 2014 r. I warto dodać, że to pierwsza od czterdziestu lat budowa od podstaw teatru dramatycznego w naszym kraju!

Autorem projektu jest Włoch Renato Rizzi. Z zewnątrz budynek wykonany jest z czarnej cegły klinkierowej. Wydaje się masywny i ciężki. Być może trochę przygnębiający. Jednak jego wnętrze jest zupełnie inne – lekkie i jasne. Białe ściany, beżowa podłoga sprawiają wrażenie ascetycznych i zimnych. Korytarze ciągną się niczym labirynt. Wydawać by się mogło, że można zabłądzić w wąskich przejściach. Dopiero w sali teatralnej wszechobecne jasne drewno dodaje wnętrzu ciepła, przytulności i elegancji.

Główne pomieszczenie teatralne przypomina konstrukcją teatr elżbietański. Posiada otwierany dach, co umożliwia wystawianie sztuk pod gołym niebem, tak jak odbywało się to w XVII w. Zastosowano ruchomy system zapadni sceny i widowni, które nie mają tutaj stałego miejsca. Można je usytuować dowolnie, w zależności od potrzeb reżysera. Jednak podobno teatr nie posiada sceny obrotowej.

Galerie usytuowane w kształcie podkowy mają trzy poziomy. Niestety miejsca siedzące tutaj to drewniane ławy z poduszkami. Brak oparć stanowi niezłe wyzwanie podczas oglądania spektaklu. Dwu-trzygodzinna sztuka to już solidne obciążenie dla kręgosłupa. Ławy ustawione są w trzech rzędach. Niestety w pierwszym na wysokości twarzy ma się od razu barierkę. Chyba niezbyt fortunnie to zostało zaplanowane. W trzecim rzędzie natomiast ława jest tak wysoka, że kiedy widz oprze się o ścianę, to (jeżeli jest przeciętnego wzrostu) nie postawi swobodnie całych stóp na podłodze. Ponadto co kilka metrów rozmieszczone są drewniane słupy, które także mogą ograniczać widoczność. Podobno władze teatru z tego powodu zmniejszyły o połowę liczbę miejsc na galeriach. Wprowadzono też różne ceny biletów i na boczne galerie dostępne są wyłącznie wejściówki. Widz zostaje też poinformowany o słabej widoczności w tych miejscach.

Niestety teatr nie posiada porządnego foyer. Widzowie w trakcie przerwy spacerują po dość wąskich korytarzach.

W piwnicy znajduje się kawiarnia z bardzo ascetycznym wystrojem: czarne stoliki i gdzieniegdzie tylko miejsca do siedzenia. Niezbyt fortunne wydaje się umieszczenie szatni w piwnicy, do której schodzi się dość stromymi schodami. Po spektaklu jest na nich tłok, bo ruch odbywa się obustronnie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tym teatrem jest organizacja Festiwalu Szekspirowskiego, którego historia w Gdańsku sięga 1997 r. Ponadto teatr prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Mają się w nim również odbywać warsztaty i turnieje fechtunku. Jest to związane z historią tego miejsca, ponieważ w XVII wieku istniała tutaj Szkoła Fechtunku. Na stronie teatru czytamy, że wielofunkcyjny budynek przeznaczony był do ćwiczeń i spotkań szermierczych, występów i pokazów, walk zwierząt i teatralnych przedstawień. Grały w nim często aktorskie trupy z Anglii, wystawiając Szekspirowskie dramaty.

Pomimo kilku minusów, jakie posiada teatr, warto obejrzeć na jego deskach interesujący spektakl, ponieważ to jedyny teatr szekspirowski w Polsce. Dla każdego teatromaniaka z pewnością będzie to nie lada gradka. A być może władze teatru dopracują szczegóły i oglądanie spektakli w tym miejscu będzie jeszcze większą przyjemnością.

 

O Autorze

Kocham Teatr.pl
Kocham Teatr.pl 44 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje spektakli, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele wiele więcej. Zapraszamy!

Zobacz również:

na co do teatru? 0 komentarzy

W starych dekoracjach- Różewicz w Teatrze Soho

Tadeusz Różewicz- jako prozaik jest warty zobaczenia. Jeśli jednak, drogi ewentualny widzu, nie przekonują Cię, ani egzystencjonalne pytania Różewicza, ani piękna scenografia, to opłaca się wybrać na to przedstawienie, choćby tylko dla Henryka Talara

Aktualności 0 komentarzy

10. Katowicki Karnawał Komedii

Co roku, w czasie karnawału organizatorzy Katowickiego Karnawału Komedii proponują na scenach Teatru Korez i Teatru Śląskiego niepowtarzalny repertuar spektakli z całej Polski oraz imprez towarzyszących. Na przełomie stycznia i

Ciekawostki 0 komentarzy

Rozpoczynamy cykl najpiękniejszych Teatrów w Polsce – odc. 1

W KochamTeatr.pl przestawimy cykl: Najpiękniejsze Teatry w Polsce W pierwszym odcinku Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie! Działa nieprzerwanie od 1893 roku. Jedna z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen. Gmach, zbudowany przez

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!