Teatroteka WFDiF

18 stycznia o 18:30 w Instytucie Teatralnym odbył się pierwszy pokaz kolejnej edycji “Teatroteki WFDiF” –  “Krzywego domku” Anny Wakulik w reż. Anny Wieczur-Bluszcz.

Głównym tematem sztuki jest macierzyństwo rozpatrywane w różnych aspektach. Dwie siostry spotykają się w domu rodzinnym po wielu latach rozłąki, w związku ze śmiercią ich matki. Żyjąca za granicą Klara nie może (czy też – nie chce?) mieć dziecka. Doznała ze strony surowej i dominującej matki wiele złego. Jej młodsza siostra jest w ciąży i pragnie poświęcić życie wychowaniu dziecka. Postać matki jest wszechobecna, wspomnienia o niej rzutują na relacje bohaterek z ich partnerami.

Spektakl bardzo ciekawy od strony formalnej – zrealizowany został w jednym ujęciu.

Występują: Katarzyna Zawadzka, Barbara Wypych, Mariusz Bonaszewski, Tomasz Ziętek, Joanna Jeżewska, Maria Maj, Krystyna Tkacz.

W dyskusji po projekcji udział wezmą Anna Wieczur- Bluszcz i Witold Płóciennik. Rozmowę poprowadzi Maciej Wojtyszko.

Nowa odsłona “Teatroteki WFDiF”, cyklu ekranizacji młodej polskiej dramaturgii teatralnej, to aż 9 realizacji: “Krzywy domek” Anny Wakulik w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, “Feinweinblein” Weroniki Murek w reż. Mateusza Bednarkiewicza, “Humani” Jarosława Murawskiego w reż. Katarzyny Trzaski, “Tajny klient” Igora Gorzkowskiego w reż. Wojciecha Pitali, “Dolce vita” Julii Holewińskiej i Kuby Kowalskiego w reż. Leny Frankiewicz, “Prawda” Jarosława Jakubowskiego w reż. Adama Wojtyszki, “Dzień dobry, wszyscy umrzemy” Agnieszki Wolny-Hamkało w reż. Joanny Kaczmarek, “Hanoch odchodzi bez słowa” Antoniego Wincha w reż. Dariusza Błaszczyka, “Odkrycie Europy” Beniamina Marii Bukowskiego w reż. Jagody Madej.

Kolejne pokazy “Teatroteki” będą odbywały się co miesiąc do końca 2017 w Instytucie Teatralnym, po każdym z nich odbędzie się rozmowa z twórcami.

 

TEATROTEKA to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

TEATROTEKA to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących  twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. Projektowi od samego początku przyświeca również cel jego szerokiej dystrybucji i dostępności.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Młoda” polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel edukacyjny projektu.

TEATROTEKA to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.

Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu WORLDFEST w Houston w Teksasie „Walentyna” Wojciecha Farugi nagrodzona została nagrodą Platinum Remi a „Nad” Mariusza Bielińskiego zdobyła nagrodę Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015 dla „Walizki” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Zobacz również:

Bez kategorii 2 komentarze

Jerzy Grotowski – czarująca awangarda polski

Polska Rzeczpospolita Ludowa, po roku 1956. W dziurawym reżimie komunistycznym zaczynają pojawiać się symptomy nowoczesności. Narzuconą ideologią stała się laicyzacja. Znalazła ona jednak także swoje odzwierciedlenie w bardziej spontanicznej formie.

Aktualności 0 komentarzy

IDOMENEO, KRÓL KRETY – recenzja

IDOMENEO, KRÓL KRETY – recenzja. Warto powiedzieć kilka słów o przygotowaniu się…Uważam jednak, że było to dobre przedstawienie zarówno muzycznie…

Bez kategorii 0 komentarzy

Premiera Teatru Telewizji – Żyd

  Sztuka Artura Pałygi w reżyserii Anety Groszyńskiej-Liweń. Spektakl zrealizowany w 2015 roku w ramach projektu Teatroteka w Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych. Dyrektor upadającej szkoły w małym miasteczku, by

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!