„toniejestpostawaartystyczna! czyli premiery nie będzie!” w Teatrze WARSawy

Kto właściwie jest artystą?

Artystą jest zapewne każda osoba, która coś tworzy – najlepiej, jeśli są to dzieła sztuki. Kiedy artysta staje się artystą? A może artystą trzeba się już urodzić? Tadeusz Kantor niewątpliwie artystą się urodził. W dodatku artystą kompletnym, nie takim, który „coś” tworzy, ale właśnie dzieła sztuki tworzy. Spektakl pt. „toniejestpostawaartystyczna! czyli premiery nie będzie!” powstał przy okazji setnej rocznicy urodzin Kantora.

Ile Kantora w Kantorze?

Ci, którzy przyjdą na sztukę, z myślą przybliżenia sobie postaci twórcy teatru Cricot 2 – wyjdą zawiedzeni. Ci, którzy zasiądą na widowni w oczekiwaniu na sztukę, obfitującą w cytaty mistrza – zawiodą się, bo ich nie usłyszą. Postać Kantora stanowi tutaj jedynie punkt wyjścia, pretekst do przedstawienia szerzej zakrojonego tematu, jakim jest relacja reżyser – aktor. Kantorowska koncepcja sztuki i artysty wyraźnie patronuje całości przedstawienia.

„toniejestpostawaartystyczna!

zdj. Katarzyna Chmura – Cegiełkowska, Teatr WARSawy

Reżyser Anna Piotrowska, odnosząc się do fascynacji Kantorem i postrzegania przez niego elementów składowych teatru, opowiada o własnych – a w rezultacie, także uniwersalnych – problemach i dylematach artysty, reżysera, aktora. Podobnie jak autor „Umarłej klasy” w swych sztukach, tak Piotrowska z Pawłowskim (odtwórca głównej roli) wracają w sztuce do swojego dzieciństwa, a dokładnie do Koszalina, do trzydziestopiętrowego bloku, zwanego „Blokiem samobójców”. Nostalgiczną podróż, pełną gorzkich, niekiedy zabawnych wspomnień, w pełni uzasadnia teza, padająca w trakcie spektaklu, iż „dzieciństwo wpływa na dorosłe życie i je kształtuje”.

Monodram

Spektakl został przedstawiony w formie monodramu. Na kameralnej scenie Teatru WARSawy widzimy, wychodzącego z siebie Łukasza Pawłowskiego. Aktor nie miał łatwego zadania, gdyż odgrywał kilka ról jednocześnie. Raz był postacią, do złudzenia przypominającą Kantora, z wykrzywionymi w charakterystyczny, groteskowy garb plecami i wymykającą się spod kontroli ręką. Raz był aktorem, tym, na którego ów Kantor wiecznie krzyczał i, od którego wymagał bezgranicznego poświęcenia. W innej scenie wcielił się w rolę matki i syna. Ciągły ruch, zmiana stroju, modulowanie głosem, wcielanie się w różne postaci, stanowiły nie lada wyzwanie dla kondycji i umiejętności aktorskich Pawłowskiego, który, bez dwóch zdań, podołał, przeskakując wysoko zawieszoną poprzeczkę.

„toniejestpostawaartystyczna!

zdj. Katarzyna Chmura – Cegiełkowska, Teatr WARSawy2

Wypełnianie pustki

Scenografia ograniczona jest do minimum. Mamy przestrzeń – pustą, która zostaje zagospodarowana przez aktora/reżysera. Oświetlenie prowadzi widza i wyodrębnia z mroku sceny to, co w danej chwili istotne. Prócz tego kilka rekwizytów, takich jak: tułów dziecięcego manekina, krzesło, okulary przeciwsłoneczne i… mikrofon, który zostaje służy do odsłuchania „Huśtawek” Jacka Kleyffa.

Szumy, brzęki, głosy

„toniejestpostawaartystyczna!

zdj. Katarzyna Chmura – Cegiełkowska, Teatr WARSawy

Niezwykle istotną rolę odgrywają dźwięki dobiegające spoza sceny. Słyszymy głosy dziecka, z którym Pawłowski prowadzi rozmowę, irytujące(zabieg świadomy) dzwonienie telefonu czy ścieżkę dźwiękową filmu. Te wszystkie odgłosy wprowadzają pewien surrealizm, zdają się widza pobudzać, nawarstwiać się, kłębić w jego głowie.

Widz aktywny

Spektakl zmusza widza do kolejnych przemyśleń, dotyczących nie tylko teatru i artysty, ale także otaczającej nas rzeczywistości. Tutaj warto wspomnieć o wygłoszonym przez aktora wierszu, o „ładowarce do ładowarki”, zdającym się opisywać młodzież dzisiejszych czasów, technologiczne zniewolenie świata, zanikanie podstawowych, ludzkich czynności. Interakcja z publicznością zachodzi też przez otwarcie zadawane pytania ze strony bohatera, w trakcie spektaklu. I wspomniana interakcja rzeczywiście zachodzi. Padają pytania, osoba z widowni staje się kreatorem ostatniej sceny, nagle ktoś zaczyna klaskać – może nawet tam gdzie nie powinien, ale przecież o to właśnie chodzi, o interakcję, o przełamywaniu barier sceny, widowni, teatru, wreszcie sztuki. O tym jest ten spektakl.


Reżyseria: Anna Piotrowska

Wykonanie: Łukasz Pawłowski

Scenariusz: Anna Piotrowska, Łukasz Pawłowski

Muzyka: Michał Mackiewicz

Scenografia, kostiumy, światło: Anna Piotrowska


O Autorze

Piotr Cyran
Piotr Cyran 9 Post

Witam, jestem studentem Uniwersytetu Warszawskiego i jeszcze bardzo świeżym recenzentem teatralnym. Teatr, kino, muzyka i sztuka towarzyszą mi od bardzo dawna. W teatrze i kinie szukam tego, czego jeszcze nie znam, a co może mnie wzbogacić lub zadziwić. Zapraszam do lektury artykułów

Zobacz również:

na co do teatru? 0 komentarzy

Premiera spektaklu Boże mój! w Teatrze Mazowieckim

Premiera spektaklu Boże mój! Odbędzie się 5 marca o godz. 20:00 w Teatrze Mazowieckim. Kameralny komediodramat uznanej izraelskiej pisarki Anat Gov wzrusza i bawi, mówiąc o rzeczach ważnych i uniwersalnych, a zarazem ludzkich. Autorka z delikatnością i wyczuciem zadaje widzom trudne pytania, w lekki i inteligentny sposób porusza poważne tematy, zapraszając na sesję terapeutyczną.

Spektakle 0 komentarzy

Mężczyzna Idealny – Polecamy!

Sławny showman telewizyjny, gwiazdor estrady, przeżywa kryzys osobowości i zgłasza się na kurację do kliniki leczenia męskich nerwic. Nie podejrzewa, że to klinika, zupełnie niepodobna do innych. Kieruje nią ekscentryczny

Recenzje 0 komentarzy

Kompleks Portnoya – wciąga i zachwyca!

Kompleks Portnoya – Sztuka jest na tyle wciągająca, aktorzy przekonujący a całość tak dobrze zrealizowana, że nie jest to zmarnowany czas.

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!