TR Warszawa po dwóch stronach Wisły

Rok 2017 to początek transformacji TR Warszawa, której celem jest umożliwienie i ułatwienie większego dostępu do przedstawień TR Warszawa szerokiej publiczności: widzom wiernym od lat i tym, którzy nas jeszcze nie znają.

Od lutego teatr gra stale w trzech przestrzeniach: na dużej scenie i w sali warsztatowej w siedzibie przy ul. Marszałkowskiej 8 oraz na nowej, dodatkowej scenie w hali ATM Studio, mieszczącej się przy ul. Wał Miedzeszyński 384. Na publiczność czeka tam w pełni wyposażona sala teatralna z widownią na ponad 300 miejsc, sala edukacyjna, funkcjonalnie zaaranżowana przestrzeń foyer oraz parking. Na nowej scenie TR Warszawa w ATM Studio będzie można obejrzeć zarówno głośne spektakle z repertuaru TR, jak i nowe produkcje. Od lutego gramy częściej, mamy więcej miejsc na widowni w dwóch lokalizacjach i jesteśmy po dwóch stronach Wisły. A to dopiero początek zmian. Kolejne etapy transformacji to zakończenie prac nad projektem naszego nowego budynku, rozwój programu i start budowy nowej siedziby TR Warszawa na Placu Defilad.

Wystawa TR: Labirynt/ Tomek Tyndyk

1-31.03/TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

Wystawa zdjęć Tomka Tyndyka, aktora TR Warszawa i fotografa, towarzysząca premierze spektaklu G.E.N oraz otwarciu sceny TR Warszawa w ATM Studio.

Wejście znajduje się jeszcze w przestrzeni fizycznej – gdzieś w kulisach, między kotarami. Później otoczenie i sama podróż stają się coraz bardziej odrealnione. Zapewne przez czerń i ciszę, które pozbawiając zmysły punktów odniesienia, sprawiają, że wyobraźnia zaczyna błądzić. Naszym przewodnikiem w tej wędrówce jest Tyndyk-aktor, który jednocześnie sam błądzi w poszukiwaniu postaci scenicznej. Architektem jest Tyndyk-fotograf, który skupia

w kadrach odpryski teatralnej fantasmagorii, dając nam możliwość podglądania hermetycznego świata, gdzie zachodzą tajemnicze procesy. Portretuje to, co nie jest na pokaz, bez zbędnych upiększeń. Napotykane postaci są fragmentaryczne, a przestrzeń zdezintegrowana i absurdalna. Fotograficzny labirynt Tomka Tyndyka odcina od świata zewnętrznego, narzuca konieczność wędrówki, nie pozwala na pozostawanie w miejscu. Wydaje się, tak jak u Gustava René Hocke’a, “jednoczącą metaforą obliczalnych i nieobliczalnych elementów świata. Krzysztof Kowalczyk

kurator: Krzysztof Kowalczyk

wystawa czynna na godzinę przed spektaklami:

1-31.03/TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

***

“Uroczystość” (na zdjęciu)

8-10 marca g. 18.00

11 marca g. 15.00, 20.30

12 marca g. 15.00, 20.30

Thomas Vinterberg, Morgens Rukov

reżyseria i opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna

przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny

adaptacja sceniczna: Bo Hr. Hansen

scenografia: Małgorzata Szczęśniak

kostiumy: Magdalena Maciejewska

muzyka: Paweł Mykietyn

choreografia: Iwona Olszowska

reżyseria światła: Piotr Pawlik, Jacqueline Sobiszewski

obsada: Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Jan Dravnel, Roma Gąsiorowska, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Zygmunt Malanowicz, Waldemar Obłoza, Jan Peszek, Aleksandra Popławska, Stanisław Sparażyński, Danuta Stenka/Katarzyna Herman, Krystian Ubaka, Tadeusz Wojtych, Adam Woronowicz

myzyk: Marcin Mazurek,

statyści: Lila Maćkowiak, Antek Olszewski

W wiejskiej posiadłości Helgego trwają przygotowania do hucznej kolacji z okazji 60. urodzin gospodarza. Dom powoli zapełniają goście, zjeżdżają kuzyni, dzieci, wnuki i przyjaciele rodziny. Panuje uroczysta atmosfera. Wszystko do czasu gdy Christian wzniesie urodzinowy toast za ojca wyjawiając mroczne sekrety głowy rodziny.

czas trwania: 2 godz. 15 min (1 przerwa)

miejsce: TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

bilety: I strefa: normalny 120 zł / ulgowy 80 zł

II strefa: normalny 80 zł / ulgowy 60 zł

III strefa: normalny 60 zł / ulgowy 40 zł

wejściówka 30 zł

8.ŚR/18.00

9.CZW/18.00

10.PT/18.00

11.SB/15:00 (ENG)

11.SB/20.30

12.ND/15.00

12.ND/20.30

***

“Mama, Tata do teatru!”

warsztaty dla dzieci w trakcie trwania spektaklu

W czasie, gdy rodzice i opiekunowie oglądają spektakl z repertuaru TR Warszawa, w sali obok na ich dzieci czekają teatralne gry i zabawy. Cykl Mama, Tata do teatru! to wspaniała okazja, aby rodzice mogli skorzystać z oferty TR Warszawa, a ich dzieci rozpoczęły i rozwijały swoją przygodę z teatrem.

miejsce: sala warsztatowa TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

bilety na warsztaty dla dzieci: 20 zł

Na spektakl w ramach programu przewidziana jest oddzielna pula biletów dostępnych na hasło “mama, tata do teatru!”, rezerwacja biletów na spektakl w kasie teatru (kasa@trwarszawa.pl; 22 480 80 08). Liczba miejsc ograniczona

***

Spektakl “Uroczystość” i warsztaty dla dzieci

11 marca g. 14.30

Tematem warsztatów będzie gra aktorska. W trakcie trwania zajęć dzieci spróbują swoich sił we wcielaniu się w bajkowe postaci. Wspólnie z prowadzącymi będą zastanawiać się, jak zrobić najśmieszniejszą minę, jak mówić najgroźniejszym głosem, jak zagrać starca czy zwierzę.

wiek uczestników: od 3 do 7 lat

czas trwania: 2 godz. 30 min

***

Spektakl “Holzwege” i warsztaty dla dzieci

17 marca g. 18.30

Podczas warsztatów dzieci wcielą się w rolę scenografów. Pierwszym etapem zajęć będzie ułożenie wspólnej, bajkowej historii. Następnie każdy z uczestników spróbuje stworzyć własną scenografię z wykorzystaniem najprostszych materiałów plastycznych. Podczas warsztatów dzieci nauczą się, jak z wykorzystaniem takich przedmiotów jak pudła, taśma i kolorowe materiały można stworzyć piękne sceniczne dekoracje.

wiek uczestników: 5 do 10 lat

czas trwania: 2 godz.

***

Warsztaty otwarte do spektaklu “Uroczystość”

12 marca g. 17.00

Rodzina. Wspólnota. Plemię. Kim byśmy byli gdybyśmy mogli sami wybrać swoją rodzinę: rodziców, rodzeństwo, kuzynów, ciotki i wujków.

Kto by nas otaczał, o czym i jak byśmy rozmawiali? Jak byśmy odpowiadali na zaskakujące, niewygodne pytania, jeśli w ogóle by się pojawiły?

Jakie byłyby nasze tajemnice, mity i rytuały? Czego byśmy sobie życzyli podczas rodzinnych uroczystości? A co by się stało gdybyśmy dziś nagle, zostali zagarnięci przez obce plemię? Jakie byłby nasze strategie przetrwania?

Podczas warsztatów używając narzędzi teatralnych uczestnicy zbadają wizje rodziny idealnej, z którą wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Sprawdzimy też czy taka rodzina jest nam naprawdę potrzebna.

prowadzenie warsztatów: Karolina Pluta

czas trwania: 3 godz.

prowadzenie: Karolina Pluta

czas trwania: 3 godz.

miejsce: sala warsztatowa, TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

liczba miejsc ograniczona

rezerwacja: edukacja@trwarszawa.pl

12.ND/17.00

***

starTeR

TR Warszawa zaprasza grupy szkolne do udziału w warsztatach teatralnych organizowanych w nowej przestrzeni edukacyjnej TR Warszawa w ATM Studio. Grupy młodsze (Teatralny starTeR) wprowadzone będą w świat konwencji teatralnych, a młodzież (starTeR współczesny!) w świat współczesnego, artystycznego teatru. W warsztatach może wziąć udział jednocześnie maksymalnie 15 osób. Termin i dokładne godziny zajęć dostosowane są każdorazowo do potrzeb grupy.

***

Teatralny starter, warsztaty teatralne dla dzieci

Czym jest teatr? Na czym polega gra aktorska? Kim jest reżyser i scenograf? Czym w teatrze zajmuje się garderobiana, inspicjent czy dramaturg?

Wiek uczestników: od 6 do 15 lat

czas trwania warsztatów: 2 godz.

***

Starter współczesny!, warsztaty teatralne dla młodzieży

Czym charakteryzuje się teatr współczesny? Co to znaczy teatralny eksperyment? Co to jest działanie performatywne? Czym zajmuje się dramaturg?

wiek uczestników: od 15 do 19 lat

czas trwania pojedynczych warsztatów: 2 godz.

miejsce: TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Międzyszyński 384

bilety na warsztaty: 10 zł od osoby

rezerwacja miejsc: edukacja@trwarszawa.pl

13.PN/10.00-16.00

14.WT/10.00-16.00

15.ŚR/10.00-16.00

***

“Holzwege”

16, 17 marca g. 19.00

reżyseria: Katarzyna Kalwat

tekst i dramaturgia: Marta Sokołowska

scenografia: Anna Tomczyńska

obsada: Jan Dravnel, Sandra Korzeniak, Zygmunt Krauze, Tomasz Tyndyk

“Holzwege” (z niem. błądzenie) to tytuł utworu Tomasza Sikorskiego, jednego z najciekawszych kompozytorów II połowy XX wieku.

Spektakl jest próbą zrozumienia twórczości Sikorskiego i jego życia, zakończonego przedwczesną tajemniczą śmiercią. “Holzwege” to połączenie spektaklu teatralnego i koncertu. Obok aktorów TR Warszawa: Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego. Aktorzy i muzyk przywołują postać awangardowego kompozytora za pomocą jego utworów, materiałów dokumentalnych i literackiej fikcji.

czas trwania: 1 godz. 30 min

miejsce: TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

bilety: normalny 40 zł / ulgowy 30 zł / wejściówka 20 zł

16.CZW/19:00 (ENG)

17.PT/19.00

***

“Męczennicy”

22-26 marca g. 19.00

na podstawie dramatu Mariusa von Mayenburga Martyrer

reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna

przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek

scenografia: Monika Pormale

kostiumy: Anna Nykowska

wiedo: Robert Mleczko

reżyseria światła: Felice Ross

muzyka: Michał Lis, Piotr Lis

opracowanie muzyczne: Piotr Domiński

dramaturgia: Roman Pawłowski

asystent reżysera: Paweł Kulka

konsultacje cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś

obsada: Piotr Głowacki, Natalia Kalita, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Justyna Wasilewska, Tomasz Tyndyk

“Nie bój się” – mówi Lidka, bohaterka spektaklu Grzegorza Jarzyny. Uczennica gimnazjum szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie o swoje lęki, o to kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko. Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu strachu i fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

czas trwania: 2 godz.

miejsce: TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

bilety: I strefa: normalny 120 zł / ulgowy 80 zł

II strefa: normalny 80 zł / ulgowy 60 zł

III strefa: normalny 60 zł / ulgowy 40 zł

wejściówka 30 zł

22.ŚR/19.00

23.CZW/19.00

24.PT/19.00

25.SB/19:00

26.ND/19.00 (ENG)

***

TR bez barier

warsztaty do spektaklu “Soundwork”

spektakl z audiodeskrypcją

Oferta skierowana do osób z niepełnosprawnością wzroku, dla których podczas spektaklu czytana jest na żywo audiodeskrypcja. Przed spektaklem widzowie biorą udział w rozmowie i warsztatach, podczas których wspólnie stworzą orkiestrę bez użycia instrumentów i zastanowią się, czym jest dźwięk oraz jakie budzi w nas emocje.

prowadzenie warsztatów: Anna Rochowska

miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8

bilety na spektakl dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną: 20 zł

na warsztaty wstęp wolny

rezerwacja: edukacja@trwarszawa.pl

5.SB/16.30

***

Warsztaty do spektaklu “Męczennicy”

25 marca g. 17.00

spektakl z polskimi napisami

Oferta skierowana do osób z niepełnosprawnością słuchu, dla których podczas spektaklu wyświetlane są polskie napisy. Przed spektaklem widzowie biorą udział w warsztatach, podczas których wspólnie zastanowią się nad tematami poruszanymi w spektaklu takimi jak np. fanatyzm religijny czy problemy we współczesnej szkole.

prowadzenie: Anna Rochowska

bilety na spektakl dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną: 20 zł

miejsce: TR Warszawa/ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

na warsztaty wstęp wolny

rezerwacja: edukacja@trwarszawa.pl

***

Warsztaty studenckie

Teren Edu

W lutym 2017 roku TR Warszawa rozpoczął realizację projektu TEREN EDU – czyli cyklu warsztatów pedagogiczno-teatralnych dla studentów wszystkich wydziałów i uczelni. Spotkania mają na celu pokazanie metod pracy pedagogiczno-teatralnej i danie możliwości poznania w praktyce różnych technik i metod działania. Warsztaty są również wstępem do konkursu na napisanie scenariusza warsztatów teatralnych. Nagrodą będzie możliwość przeprowadzenia warsztatów w TR Warszawa.

grupa zamknięta

najbliższe warsztaty: 2.CZW / 16.00-18.00 oraz 23.CZW / 16.00-18.00

ze względu na duże zainteresowanie projektem planujemy przeprowadzenie drugiej edycji projektu TEREN EDU2, w semestrze zimowym 2017/2018, osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod adresem: edukacja@trwarszawa.pl

O Autorze

Kocham Teatr
Kocham Teatr 169 Post

Kocham Teatr to portal dedykowany wszystkim miłośnikom sztuk teatralnych. Znajdziesz u Nas najnowsze wiadomości, ciekawostki, recenzje, ranking, kalendarz wydarzeń i wiele więcej.

Zobacz również:

na co do teatru? 0 komentarzy

MIECZYSŁAW SZCZEŚNIAK – KONCERT ZADUSZKOWY

PONIEDZIAŁEK, 2 LISTOPADA GODZ. 19.00,  SCENA KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE, UL. KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 66 Mieczysław Szcześniak to artysta wyjątkowy, jego muzykalność, tembr głosu, repertuar, niezależność oraz współpraca z najlepszymi sprawiły, że od wielu lat,

Repertuar 0 komentarzy

Czy spektakl Efekt to już komedia romantyczna czy jeszcze sztuka o depresji?

Efekt może i nie jest najlepszym spektaklem Agnieszki Glińskiej i strzelam, że z uwagi na niewielką dozę filozofowania, a także brak scen rozbieranych, pewnie nie przyciągnie uwagi warszawskiego salonu, ale… proponuję się nad nim pochylić, bo reżyserce udało się jedno: nienarzucenie widzowi swojego poglądu jako jedynego słusznego i pozostawienie wolnej przestrzeni do interpretacji. A to już dużo, bo dzięki temu możemy rozmawiać. Forma sztuki nie przerasta jej treści, a reżyseria Glińskiej jest nieprzesadzona i nienachlana.

Aktualności 0 komentarzy

Teatr Mumerus – premiera

Teatr Mumerus wraz z wokalistkami grupy Strojone wychodzą z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią muzycznego spektaklu staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj, w szemranych

0 komentarzy

Bądź pierwszy i !

skomentuj tutaj!